Yemek’ten Sonra Uykunuz Geliyorsa Aman Dikkat!

Fevzi Özgönül;Yemekten sonra uykunuz geliyorsa dikkat!

Dr. Fevzi Özgönül, kilo problemi yaşayanların, yemeğin ortasında uykusu gelenlerin veya hemen sonrası aşırı bir uyku hali olanların dikkatli olması gerektiğini söyledi. 

“Sindirim sisteminin enerji gereksinimi yediklerimizin miktarı ile de doğru orantılıdır” diyen Dr. Fevzi Özgönül, “Eğer çok yüksek miktarda  yediysek sindirim sistemi daha çok enerjiye ihtiyaç duyar dolayısı ile bu ekstra enerji ihtiyacını karşılayabilmek için aktif olan sistemlerini kapatmak zorunda olduğu için kişinin uykusu gelebilir.

Genellikle yemeği fazla kaçıran kişilerde sonrası uyku hali oluşabilir. Fakat yemeğin miktarının dışında içeriği de uyku getirmesi açısından önemlidir. Yediğimiz gıdaların içerisinde yüksek oranda karbonhidrat içeren gıdalar varsa, o zaman da aşırı insülin salınımı nedeniyle uykumuz gelebilir. İnsülin hormonunun aşırı salınımı seratonin hormonunu da tetikleyerek (seratonin uykudan sorumlu hormondur ) yemek sonrası uyku halinin gelmesine neden olabilir” dedi. 

Eğer yemeği çok fazla kaçırmadıysanız yani midenizi normalden fazla yiyecekle doldurup sindirim sistemini zorlamadıysanız ve yediğiniz yiyeceklerin içerisinde çok fazla karbonhidrat içeren yiyecek ( tatlı, hamur işi gıdalar, pilav gibi çabuk şekere dönebilen gıdalar aşırı meyve tüketimi) yoksa işte o zaman dikkat edilmesi gereken bir rahatsızlığın başlamış olabileceğini ifade eden Dr. Özgönül, “Buna insülin direnci diyoruz. İnsülin direnci olan kişilerde de sonrası bir uyku hali olabilir.

Hatta bu kişiler yemeğe başlar başlamaz halsizlik ve uyku hissedebilirler. Özellikle uzun bir süre aç kaldıktan sonra başladıkları yemekte ilk birkaç lokmadan sonra çok uykum geldi veya ben çok halsiz oldum diyebilirler. Bu tür bir durumla karşılaşıyorsanız çok dikkatli olmalısınız çünkü bu durum ileride sizin şeker hastalığına yakalanabileceğinizin belirtisidir. Aslında bu tür bir durumda hemen endokrin uzmanı ile görüşmenizde yarar var. Fakat aile hekiminde yaptırabileceğiniz bir test ile sizin insülin direncinizin olup olmadığını anlamak bir hayli kolay” diye konuştu. 

Dr. Özgönül, açıklamasını şöyle sürdürdü: 

“Sabah aç karına yaptırabileceğiniz bir test ile bunu çok kolay öğrenebilirsiniz. Aç karına kan şekerinize baktırın çıkan sonuç A olsun. Aç karına kan insülin seviyesini ölçtürün çıkan sonuç B olsun. Bu iki sonucun çarpımını 405 e böldüğünüzde çıkan sonuç sizin HOMA-IR sonucunuzdur yani insülin direnci sonucunuzdur. A X B = C / 405 = HOMA-IR. Normal kişilerde HOMA-IR 2,5 değerinin altındadır. Eğer sizin sonucunuz 2,5 değerinin üzerindeyse sizde bir insülin direnci başladı demektir. Eğer önlem alınmaz ise , hem kilolarınızdan kurtulamaz daha fazla kilo alırsınız hem de ileride şeker hastalığına ve beraberinde damar sertliği diye adlandırılan aterosiklerotik kalp hastalığına büyük oranda yakalanırsınız. Eğer bu değerleriniz 2,5 seviyesinin çok fazla üzerinde değilse ve sizde de aşırı bir kilo fazlası yoksa yediğiniz gıdalardaki rafine şekeri ve rafine unu çıkarırsanız ve öğünlerinizi biyolojik saate göre ayarlarsanız bu durumu düzeltebilirsiniz. Çünkü doktora da başvursanız ilaç önermeden bu söylediğim değişiklikleri yaparak testi tekrarlamayı önerecektir. Eğer HOMA-IR rakamı 2.5 seviyesinin çok üzerindeyse hatta 8-9 ve üzeri seviyelerdeyse hiç vakit kaybetmeden bir Endokrin veya Dahiliye uzmanından randevu almanızı öneririm.” 

Dr.Fevzi Özgönül

 DR. FEVZİ ÖZGÖNÜL KİMDİR?

1985 Yılında Antalya Tıp Fakültesinden mezun olmuştur.

1985-1987 Yılları arasında Mersin devlet hastanesinde görev yapmış, 1987-1989 Yılları arasında Askerlik hizmetini Kuzey Türk Cumhuriyeti Magosa ordu evi doktoru olarak yerine getirmiştir.

1989 – 2005 yılları arasında İzmir Çeşme de Altınyunus Turistik Tesislerinde Sağlıklı Yaşam merkezinde ve Hükümet Tabipliğinde aile hekimi olarak görev yapmıştır.

Bu süre içinde Medikal Estetik çalışmalarını sürdürmüş ve babası Prof Dr. Hamit Özgönül ile birlikte Obezite tedavisi üzerinde farklı çalışmalar yürütmüştür. Bu çalışmalar esnasında kendiside kilolu olduğu için bu çalışmaları kendi üzerinde’de uygulayarak zayıflamıştır.

2005 yılı sonunda Ulus semtinde Dr. Dream Güzellik merkezi açarak medikal estetik çalışmalarını İstanbul’da devam etmiştir.

2008 Aralık ayında şehir dışı hastalarının yoğun isteği üzerine hava alanına yakın olması sebebiyle E5 yolu üzerinde İncirli mevkiinde bulunan ÖMÜR Plaza AVM adresine taşınmıştır.

2011 Yılın Eylül ayı itibari ile ÖMÜR PLAZA arkasında, bahçe katında kendi kliniğine taşınmıştır.

Burada kendisine başvuran hastalara obezite, çatlak, selülit ve bölgesel kilo probleminden nasıl kurtulabileceklerini öğretmeye çalışıyor .

2003 Yılında babası ile başladığı ve Teyzesi ve Eniştesi Prof Dr. Bahar Taneli ve Prof Dr. Baha Taneli den de destek alarak tamamladığı karboksipunktur tedavisini,  2012 yılında tıbbi literatüre geçirmek üzere yayın hazırlamaya başladı.

Bir Şeyler Yazın...

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.