Usta Oyuncu Yönetmen Senarist Kartal Tibet’i Kaybettik Bir Yıldız Daha Kaydı

Ünlü Kartal Tibet’i kaybettik!

Türk Sineması’nın efsane isimlerinden oyuncu yönetmen senarist Kartal Tibet dün akşam saatlerinde hayatını kaybetti. 150’den fazla filme katkıda bulunan ve beyazperdedeki ‘’ karakteriyle hafızalara kazınan Tibet’in vefatı Türkiye’yi yasa boğdu. Usta , yarın Zincirlikuyu Camii’nden son yolculuğuna uğurlanacak. Kendi arzusu üzerine Tibet için özel bir tören yapılmayacak

Türk Sineması’ndan bir yıldız daha kaydı. Oyuncu, yönetmen ve senarist Kartal Tibet, hayatını kaybetti. 83 yaşındaki çının vefat haberini oyuncu Civan Canova duyurdu. Sosyal medya hesabından paylaşım yapan Canova, “Güle güle Kartal ağabeyim, seni çok özleyeceğim” dedi.

KARTAL TİBET İLGİLİ BAŞ SAĞLIĞI

Kartal Tibet’in ölümünün ardından ve Turizm Bakanlığı’nın resmi sayfasından, “ ve tarihimize unutulmaz izler bırakan usta oyuncu, yönetmen ve senarsit #KartalTibet’in vefatını derin bir üzüntüyle öğrendik. Merhuma Allah’tan rahmet, ailesi ve tüm sevenlerine başsağlığı diliyoruz.” mesajı paylaşıldı.

İstanbul Valisi Ali Yerlikaya, “Türk Sineması Kartal Abisini, bizler ise bir Yeşilçam efsanesini yitirdik. Karaoğlan ve başta olmak üzere nice unutulmaz karaktere hayat veren oyuncu, senarist, yönetmen #KartalTibet’e Rabbimden rahmet, yakınlarına ve tüm sanat camiamıza başsağlığı dilerim.” ifadelerini kullandı.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı ise, “Sinemamızın bir devini kaybetmenin üzüntüsünü yaşıyoruz. #KartalTibet’e Allah’tan rahmet diliyorum, mekanı cennet olsun.” dedi.

KARTAL TİBET KİMDİR ?

’da 1938’de dünyaya gelen Kartal Tibet, imza attığı 200’e yakın filmle Türk sinemasına büyük katkılarda bulundu. Oynadığı ve yönettiği filmleri Yeşilçam’ın klasikleri arasına giren usta oyuncu, Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Tiyatro Bölümü’nden mezun oldu.

Tibet, 1961 yılında Ankara’nın ilk özel tiyatrosu Meydan Sahnesi’nin kurucuları arasında yer aldı.

“Karaoğlan” filmiyle sinemaya adım atan Kartal Tibet, daha sonra Sezgin Burak’ın çizgi kahramanı Tarkan’ın sinema versiyonlarında, “Sarmaşık Gülleri” ve “Boş Çerçeve” gibi birçok melodramda, “Zambaklar Açarken”, “Çalıkuşu” gibi pek çok uyarlamasında, salon komedilerinde ve tarihi filmlerdeki rol aldığı karakterlerle beğeniyle izlendi.

İlk kez 1977’de “Tosun Paşa” filmiyle yönetmenliğe adım atan Tibet, 20’den fazlasında Kemal Sunal’ın rol aldığı çoğu iyi gişe yapan 56 film yönetti.


Bir Şeyler Yazın...

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.