Mansur Yavaş: Yolsuzluk Dosyalarını Savcılığa Gönderdik

Mansur Yavaş: “Sekiz yolsuzluk dosyası savcılığa gönderildi”

Büyükşehir Belediyesi Başkanı Mansur Yavaş, ’nın parasının ‘kişisel fantezi’ olarak nitelenebilecek yatırımlarla çarçur edildiğini belirterek, 20’ye yakın yolsuzluk soruşturmanın olduğunu dile getirdi.

Büyükşehir Belediyesi Başkanı Mansur Yavaş, toplam borçlarının 8,5 milyar lira olduğunu belirterek, ellerinde çok sayıda yolsuzluk dosyası olduğunu ve sekizden fazla dosyanın savcılığa iletildiğini söyledi.

DW Türkçe’nin sorularını yanıtlayan Yavaş, yolsuzluk iddialarına ilişkin teftişte çok sayıda dosya olduğunu dile getirerek, “Bunların bir kısmı kişisel yolsuzluklar. Kurumsal olarak yolsuzluklar varsa bunları da inceliyoruz” dedi. Sekizden fazla dosyayı savcılığa ilettiklerini dile getiren Mansur, 20’ye yakın olduğunu belirtti. Yavaş, “Kişisel fantezi diyebileceğimiz yatırımlarla Ankaralının parası çarçur edilmiş” diye konuştu.

Kamu zararını ortaya koyan rakamları yakında açıklayacaklarını vurgulayan Mansur Yavaş, “ANFA’da 2015-2016’da 2 trilyonluk bütçe yapılmış. Bunun beş-altı yüz milyon lirası, yurtdışından ve İzmir’den alınan bitkilere ait. İzmir’e gidip sorduğumuzda, 80 kuruşa, 1 TL’ye alınan bitkilerin 12,13 TL’ye belediyeye fatura edildiğini görüyoruz” ifadesini kullandı.

“HAYALİ PROJELER İÇİN BORÇLANMIYORUM”

Daha önceden alınmış kredilere ilişkin aylık 52 milyon TL’lik ödeme yaptıklarını söyledi. Yavaş, “Borçtan yana şikayet yok. Ancak kredi isterken bunu borç kapatmak için istemiyoruz. Bugün acil olarak yapılması gereken Tatlar Arıtma İstasyonu var. 2010 yılında yapılması gerekiyordu” diye konuştu.

Kamu bankalarından kredi alamadıklarını bir kez daha vurgulayan Yavaş, İmar ve Kalkınma Bankası’ndan 60 milyon otobüsler için kredi bulduklarını açıkladı. Ankara Belediye Başkanı Yavaş, “Borçlanıyorum ama ben halkın ihtiyacına göre borçlanıyorum. Sizler gibi hayali projeler için borçlanmıyorum” sözleriyle kendisine yönelik eleştirilere tepki gösterdi.

Yerel yönetimlerin güçlendirilmesi gerektiğini de belirten Yavaş, bazı yatırımlar için bakanlıklar ve Cumhurbaşkanlığından izin alınmasının gerekli olmasını eleştirdi.

Bir Şeyler Yazın...

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.