Son Dakika…Trump Türkiye’ye Yatırım Tasarısını Onaylayacak

Son dakika… , Türkiye ile ilgili yaptırım tasarısını imzalayacak

Başkanı Donald , Türkiye’ye yaptırım öngören savunma bütçesini imzalayacağını açıkladı.

içinde Senatosu tarafından da onaylanan 738 milyar dolarlık ’nin 2020 yılı savunma bütçesi Trump’ın önüne geliyor. Trump ise daha önce de belirttiği tasarıyı şerh düşmeden imzalayacağını açıkladı.

ABD dışındaki ülkeleri de yakından bütçe tasarısı, özellikle Rusya ve Türkiye’yi etkileyecek maddelere sahip.

TÜRKİYE’YE BİRDEN FAZLA YAPTIRIM

Tasarı, Türkiye’nin Rusya’dan satın aldığı S-400’lerle ilgili CAATSA yaptırımlarını, Rus doğalgazını Avrupa’ya taşıyacak Türk Akımı projesi için çeşitli yaptırımlar, Türkiye’nin ortak olduğu F-35 savaş projesi kapsamında sipariş verdiği ve parasını ödediği uçakların teslimatının engellenmesi ve Güney Kıbrıs’a uygulanan silah ambargosunun kaldırılmasını içeriyor.

Türkiye üzerinde uygulanacak yaptırımların dolaylı olarak Rusya’yı da etkilemesi beklenirken, Rusya ve Almanya arasındaki Kuzey Akımı 2 doğalgaz projesine de yaptırımlar uygulanacak.

ALMANYA KARŞILIK VERMEYECEK

Almanya Başbakanı Merkel, ABD’nin yaptırımlarına karşı olduğunu belirterek, “Yaptırımları onaylamadığımızı açıkça belirtmek için görüşmeler yapmaktan başka bir yol görmüyorum” diye konuştu.

Bu ifadeler Almanya’nın misilleme yapmayacağı yönünde algılandı.

AA

KUZEY AKIMI VE TÜRK AKIMI

Kuzey Akım 2 ile yılda 55 milyar metreküplük Rus gazının Baltık Denizi üzerinden, Ukrayna ve Polonya’yı dışarıda bırakarak, Avrupa’ya sevk edilmesi planlanıyor. Toplam uzunluğu bin 230 kilometre olan hattın 10 milyar euroya olacağı hesaplanıyor.

Toplam kapasitesi 31,5 milyar metreküp olan Türk Akımı projesinin deniz kesimi, 930 kilometre uzunlukta 2 boru hattından oluşuyor. Her bir hattın kapasitesi yıllık 15,75 milyar metreküp.

Hat Rusya’nın Anapa kentinden çıkarak Türkiye’de Kıyıköy’e giriş yapıyor. Türk Akımı, İstanbul, Bursa, Kocaeli, İzmir sanayi kentlerine doğal gaz sağlayarak bölgedeki üretimin güvencesi olacak.

Bir Şeyler Yazın...

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.