Heimlich Manevrası Nedir? Heimlich Manevrası Nasıl Uygulanır?

” Nedir?

” adı verilen uygulama nefes borusuna cisim ya da yiyecek kaçması sonucu nefes borusunun tam olarak tıkanmasında uygulanan bir tekniğidir. Kişi eğer nefes alamıyor, morarmaya başlıyor ve boğazını gösteriyorsa uygulanır.

Nefes Borusunun Tıkanmasında İlk Yardım
Nefes Borusunun Tıkanmasında İlk Yardım, Heimlich Manevrası

Heimlich Manevrası Nasıl Uygulanır?

belirtilerini gösteren ve nefes alamayan kimse acı çekerek uluslararası bir işaret olan ellerini boğazına götürerek boğulduğunu gösterir. Heimlich Manevrası bu durumda uygulanabilir. Heimlich Manevrası’nda yapılması gereken ilk olarak nefes alamayan kişinin yan tarafına geçerek boğulan kişi hafif öne doğru eğilmesi sağlanır. Daha sonra sırtında iki kürek kemiği arasında ki orta bölgeye yukarıya doğru 5 kere “süpürme” olarak edilen biçimde vurulur. Kişi normale dönmezse ve nefes almaya tekrardan başlamazsa bu manevraya geçilir.

Heimlich Manevrası Nedir, Nasıl Uygulanır, Boğulma İlk Yardım
Heimlich Manevrası Nedir, Nasıl Uygulanır, İlk Yardım

Heimlich manevrası adı verilen tekniği Sağ el baş parmağı avuç içerisine alınarak, kaburgalarının altında karnın orta kısmına konur. Ardından diğer elle yumruk yapılan el tutulur ve yukarıya doğru sert bir şekilde 5 defa çekilir ve bastırılır. Bu manevrada önemli olan husus kişinin kaburga altından nefes boşluğuna baskı yaparak tıkanıklığa neden olan unsurun dışarı atılmasını sağlamaktır.

Doktorlar ise Heimlich Manevrasını Bu Videoda Detaylı Bir Biçimde Anlatmıştır Lütfen İzleyin!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Optimized with PageSpeed Ninja