TÜİK Eski Başkanı Birol Aydemir; TUİK Güvenilirliğini Kaybetmiştir

Eski TÜİK Başkanı Birol Aydemir’den çok konuşulacak Naci Ağbal ve Berat Albayrak açıklaması

Eski Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Başkanı Birol Aydemir, TV5’te TÜİK verilerine ilişkin çok konuşulacak açıklamalarda bulundu. Aydemir, Naci Ağbal’ın 4.5 yıl boyunca veri vermediğini, Berat Albayrak döneminde ise TÜİK verileri açıklanmadan önce, bu verilerin kendisine sunulduğunu ileri sürdü.

Eski Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Başkanı Birol Aydemir, TV5’te TÜİK verilerine ilişkin ‘Ekonomi ve Ötesi’ programında Hasan Basri Akdemir ile İbrahim Kahveci’nin sorularını yanıtladı. 

Aydemir, TÜİK istatistiklerini hazırlamak için diğer kurumların verilerini temin etmeleri gerektiğini ancak kendisinin TÜİK Başkanlığı boyunca o dönemin Gelir İdaresi Başkanlığı yöneticilerinin bu verileri kendisine vermediğini söyledi.

Gelir İdaresi Başkanlığı’nın kanunen de bu verileri TÜİK’e vermek zorunda olduğunu belirten Aydemir, şunları söyledi:

“NACİ AĞBAL ENGEL OLDU”

“4,5 yıl boyunca ben olduğum sürece vermedi. Evet; aynen, bunun altını çizerek söylüyorum. O zamanki Maliye Bakanlığı Müsteşarı, bu konuya engel oldu. O zamanki müsteşar da şimdiki Merkez Bankası Başkanı oldu. Evet, Naci Ağbal. Önce bakan oldu, sonra Merkez Bankası Başkanı oldu. Ben defalarca istememe rağmen, kendi kanunlarındaki hükmü engel göstererek, Vergi Usul Kanunundakini, veremeyeceklerini söylediler. Ben de bizim TÜİK kanunu gereği bunu vermeleri gerektiğini ve bunun bir zorunluluk olduğunu söylememe rağmen, buna yıllarca engel oldular. ‘Kanun değişikliği gerekir’ dediler. Kanun değişikliğini hazırlayarak Meclis’e götürdük ki gerek yokken bile, fakat Meclis’te kanunun geçmesine de engel oldular. Fakat çok ilginçtir, Türkiye’de aslında yönetimin ve yöneticilerin felsefesini anlamak açısından hakikaten burası çok önemli, bunun altını çiziyorum; ben ayrıldıktan sonra, sanıyorum Mayıs-Haziran gibi, ben Şubat başında ayrıldım, hiçbir kanun değişikliği yapılmadan, hiçbir şey değişmeden Gelir İdaresi, bütün verilerini TÜİK’e açtı.”

ÖNCE ALBAYRAK’A GİDİYORDU

TÜİK’in verilerinin, herkese, Cumhurbaşkanı’na da sokaktaki vatandaşa da aynı anda açıklanması gerektiğini vurgulayan Aydemir, Berat Albayrak döneminde TÜİK verileri açıklanmadan önce, bu verilerin kendisine sunulduğunu ileri sürdü. “Olamaz böyle bir şey” diyen Aydemir, TÜİK verileri açıklanmadan önce Bakan Albayrak’ın verdiği rakamlarla TÜİK verileri açıklandıktan sonra ortaya çıkan rakamların aynı olmasından hareketle bu kanaate sahip olduğunu söyledi.

“LİYAKAT DEDİĞİMİZ ŞEYİN HİÇBİR ÖLÇÜSÜ KALMADI”

TÜİK’in bağımsızlığını kaybetttiğini söyleyen Aydemir, ayrıca liyakat eleştirisinde bulundu. “TÜİK Başkanı’nın istatistikle ilgili hangi tecrübesi ve bilgisi var?” diye soran Aydemir şunları söyledi:

“Mesela TÜİK Başkanı ama TÜİK Başkanı şimdi vekaleten. Yani Bakan, bugün onu alıp yerine yarın sabah başka birini verebilir. Sadece TÜİK için bunu söylemek TÜİK’e haksızlık olur, diğer birçok kurum için de öyle” dedi. Liyakat konusuna da dikkati çeken Aydemir “Ben şimdi soruyorum: TÜİK Başkanı’nın istatistikle ilgili hangi tecrübesi ve bilgisi var? Hangi kurumlarda çalışmış? Veya başka kurumdakine… TUBİTAK’a veteriner götürülüp Ulakbim’de başkan yardımcısı yapıldı ya. Yani liyakat dediğimiz şeyin hiçbir tane ölçütü kalmadı” 

Bir Şeyler Yazın...

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.