Prof. Dr. Oğuz Karabay Kovid-19’da Türkiye’nin Başarı Sırrını Açıkladı

yıldızlı pekiyi aldı diyerek başarının sırrını açıkladı…

Corona virüs ında Türkiye’nin sisteminin yıldızlı pekiyi aldığını söyleyen Prof. Dr. Oğuz Karabay salgında Türkiye’nin başarısının sırrını da açıkladı.

Sakarya Üniversitesi (SAÜ) Tıp Fakültesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Ana Dalı Başkanı Prof. Dr. Oğuz Karabay, corona virüse (Kovid-19) yönelik tedaviler içerisinde en iyi seçeneklerden birinin plazma tedavisi olduğunu, antikor verilen hastada enfeksiyonun bir anda gerileyebildiğini bildirdi. SAÜ’den yapılan açıklamaya göre, SAÜ İletişim Koordinatörlüğünce hazırlanan “Prof. Dr. Hatem Akbulut ile ve Söyleşileri” konulu online canlı yayınına katılan Prof. Dr. Karabay, corona virüsle ilgili merak edilen soruları yanıtladı.

Dezenfeksiyon konusunda elinizi yıkama imkanı bulamazsanız her yerde ulaşabileceğimiz kolonya var. Virüslü bir zemine temas ettiğinizi düşünüyorsanız elinizi ağzınıza ve yüzünüze götürmeden önce hemen dezenfekte edin. Başlangıçta 1 kişi 6 kişiyi enfekte edebiliyordu. Şu anda ise 1 kişinin 2 kişiyi enfekte etmesi seviyesine düştü. Yapabileceğimiz şey ise kalabalığa girmemek. Bu çok kurtarıcı ve önemli bir konu. Ramazan ayı içerisinde kalabalık ortamlara ara vermemiz gerekiyor.

Kovid-19’un diğer salgınların dışında çok kolay bulaşıp akciğerlerde zatürreye neden olduğu için ağır seyredebildiğini aktaran Karabay, “Öksürük ve hapşırık sonucu ortaya çıkabilen damlacıklarla 1 metre öteye yayılabiliyor. Bu virüs ağır olduğu için çok kısa süre içinde yere çöküyor. Virüslü birisi masaya ya da herhangi bir zemine virüsü yaydığında virüs bu zeminlere de çökebildiğinden temas yoluyla bulaşması çok fazla” ifadelerini kullandı. Karabay, corona virüsten korunma yöntemlerinden bahsederek, vatandaşlara şu uyarılarda bulundu:

Türkiye’deki sisteminin çok iyi seviyede olduğunu vurgulayan Karabay, “Bütün dünyanın  sistemi, , , İngiltere gibi ülkeler aynı sorularla sınava girdi. Şükürler olsun Türkiye’nin sağlıksistemi yıldızlı pekiyi aldıysa bazı ülkeler sınıfta kaldı” değerlendirmesinde bulundu.

Sonuçlara göre hastalara uygulanıyor

Prof. Dr. Karabay, Kovid-19’un ispatlanmış ve kanıtlanmış bir tedavisi olmadığına işaret ederek, klinik araştırmalardan sentezlenen verilerden yararlanarak en iyi sonucu alan ilaçları hastalar için kullandıklarını belirtti.

Örneğin sıtma ilacını bir antibiyotikle beraber vermeye başladık. Çin’de bu ilaç mükemmel deniyordu ancak ile birlikte bu ilacı vermeye başladığımızda hastalarda kalbe bağlı çeşitli yan etkiler görülmeye başlandı. Bu yüzden bu konuda oldukça özen gösteriyoruz. Bir ilaçla sonuç alamazsak başka ilaca geçiyoruz. Hiç sonuç alamazsak şimdilerde plazma tedavisine geçiyoruz. Antikor verdiğimiz hastada enfeksiyon bir anda gerileyebiliyor. Şu anda tedaviler içerisinde en iyi seçeneklerden biri plazma tedavisi.

Avrupa Pediatri Derneği (EPA-UNEPSA) liderliğinde Türk Pediatri Kurumu (TPK) ve çeşitli ülkelerden derneklerin ortaklaşa düzenlediği, “Farklı ülkeler, farklı yaklaşımlar: Covid-19 bize ne öğretti?” konulu panel online gerçekleştirildi.

Avrupa Pediatri Derneği (EPA-UNEPSA) Başkanı Dr. Massimo Pettoello Mantovani, salgında lokal yönetimin çok önemli olduğunu belirterek, “Avrupa’nın olarak duyurmakta gecikmesi maalesef bu sürece getirdi. Avrupa pandemiyi 14 Mart’ta duyurdu ama o zamana kadar yayılımda zaten gecikme fazlasıyla yaşanmıştı” dedi.

Türkiye hangi yolu izledi?

Bilimleri Üniversitesi Öğretim Üyesi Dr. Esra Şevketoğlu ise Türkiye’nin salgınla ilgili zamanında tedbirler aldığını, Bakanlığının Türkiye’deki tüm hastaneleri pandemi hastanesine dönüştürdüğünü anımsatarak, şöyle konuştu:

Türkiye’nin kayıplarla ilgili bir sorunu yok. İstanbul, Türkiye’nin en kalabalık şehirlerinden biri ve salgının da merkezi. Pozitif vakaların yarısı İstanbul’da. Şu anda pandemi vakalarının en yoğun olduğu hastanelerinden birinde çalışıyorum. Hastanedeki rakamlarımızın ortalaması resmi rakamlarla aynı. Dolayısıyla açıklanan resmi rakamlar doğrudur.

AA

Bir Şeyler Yazın...

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.