“Bir Başkadır” Dizisi Çok Beğenildi!

Netflix’in yeni dizisi Ethos Türkçe adı ile “Bir Başkadır’ Çıtayı yukarılara çıkaracağa benziyor…

Netflix’in yeni içeriği, hatta şimdiye dek tüm dijital platformlarda izlediğimiz gelmiş geçmiş en iyi yerli içerik, ”Bir Başkadır” dizisi ses getirecek gibi gözüküyor. Çekim teknikleri, diyaloglar ve oyuncu kadrosu ile Netflix’te Türkiye’de birinci sırada…

Bir Başkadır

Öncelikle sinema ve tiyatro yazarı olarak da muazzam işlere imza atan, dizinin hem yazarı hem de yönetmeni Berkun Oya’yı takdir etmek gerekir. Daha önce Blutv’de yayımlanan ‘Masum‘ dizisi de ona aitti . ‘Atiye’, ‘Hakan Muhafız’ ve ‘Aşk101’ gibi neden yapıldığına anlam veremediğimiz yerli içerikler yüzünden Netflix’in karnesi de hiç parlak değildi. Hal böyle olunca tiyatroda gördüğümüz Berkun Oya, muazzam bir yapıtla karşımızdaydı.

Hayatını yaratıcı yazarlıkla kazanan biri olarak biliyoruz ki bir hikâyenin karakterlerini oluştururken altın kural kendin olmaktan çok başkalarını yansıtabilmektir. ‘Bir Başkadır’ bu bakımdan ilmek ilmek sosyoloji işlenmiş, toplumun farklı kesimlerine ait farklı arketipleri hem bilinç hem de bilinçdışı kalıpları kullanarak yargılamadan, kırıp dökmeden, ustalıkla bir araya getirerek hikâyeleştirmiş. Tam da mayıs ayından beri İkizler burcunda ilerleyen Kuzey Ay Düğüm’nün sözünü dinlemiş. Plazadan çıkıp halk otobüsüne binerek toplumun her köşesine uğramış, herkesle eşit mesafede durmuş, aynada ötekini görmemizi sağlamış. Ayrıca bir diğer detay da, Ferdi Özbeğen’den Bosphore belgeseline kadar atlaması mümkün olmayan harika bölüm sonu jenerikleri olmuş. Projede yer alan tüm oyuncular, mükemmel bir performans sergilemiş ama Öykü Karayel çıtayı oldukça yukarılara taşımış. 

‘Bir Başkadır’ kadrosunu astrolojik olarak incelediği zaman

Yazar ve yönetmen Berkun Oya’nın doğum haritasına bakarken ilk olarak Uranüs döngüsünde olduğu gözümeze çarpıyor. Uranüs “Beklenmeyi bekle” diyen bir gezegendir ve bu döngü gerçekten beklemediğimiz boyutta oldukça başarılı bir işe vesile olmuş. Yine natal Jüpiter’i 24 derece Boğa burcunda yer alıyor. Oğlak burcunda gerçekleşen Jüpiter-Plüton kavuşumunun destekleyici açısı, sistematik ve disiplinli bir çalışmanın sonucunda başarının geldiğini gösteriyor. Dizinin kavuşumun gerçekleştiği gün yayınlanması da tesadüf değil. Pazar günü Akrep burcunda gerçekleşecek yeniay yönetmenin şans gezegeninin tam karşısında, yani tamamlanma enerjisi taşıyor. 

Öykü Karayel Satürn döngüsünü yeni tamamladı

Başrolde yer alan Öykü Karayel’in doğum haritasında neredeyse tüm kişisel gezegenlerinin Aslan burcunda yer alması da inanılmaz yeteneğin kaynağını açıklıyor. 1990 doğumlu oyuncu iki buçuk yıldır sınav verdiği Satürn döngüsünü yeni tamamlamış. Satürn dersine iyi çalışan herkese benzersiz hediyeler sunar. Öykü Karayel bence o hediyeyi kapmış. Ayrıca oyuncunun da haritasında Mars’ı 24 derece Boğa burcunda. Yani o da Berkun Oya gibi hem Jüpiter-Plüton kavuşumundan aldığı destek hem de Akrep yeniayı etkisinin altında. Ayrıca Aslan burcu drama konusunda en yetenekli burçtur. Öykü Karayel’in kariyeri gelecekte Haluk Bilginer’i bile geride bırakabilir. 

Bu projede yer alan herkesin ellerine sağlık, bir sonraki yazıda buluşana dek bence izleyin. 

Berkun Oya

Berkun Oya kimdir?

Berkun Oya filmleri ve oyunları! Bir Başkadır Yönetmeni kim?

Berkun Oya

Bir Başkadır dizisi Netflix’te yayınlandı. Dizinin yönetmeni Berkun Oya merak ediliyor. Bir Başkadır dizisi Netflix’te yayınlanır yayınlanmaz yönetmeniyle dikkatleri üzerine çekti. Dizideki oyunculuk performanslarının da başarılı olması sosyal medyada en çok konuşulanlar arasında. Peki ama Berkun Oya kimdir?

Bir Başkadır dizisi Netflix’te yayınlanmaya başlandı. Berkun Oya’nın yazıp yönettiği dizi sosyal medyanın gündemine oturdu. Peki ama Berkun Oya kimdir? Berkun Oya kimdir nereli?

3 Mart 1977’de Bursa’da doğan Berkun Oya, Çerkes asıllı Türk tiyatro yazarıdır. Aynı zamanda tiyatro ve sinema yönetmeni olan Berkun Oya Bir Başkadır dizisiyle dikkatleri üzerine çekti. 
Ortaöğrenimi Koç Özel Lisesinde tamamladı. 1998 yılında, Mimar Sinan Üniversitesi Devlet Konservatuvarı tiyatro bölümünden mezun oldu. Aynı yıl Krek Tiyatro Topluluğunu kurdu. 2003 yılında İstanbul Devlet Tiyatrosunun talebi üzerine, Yakup Kadri Karaosmanoğlu’nun Yaban adlı romanını oyunlaştırdı.

2002 yılında televizyon için hazırladığı ve TRT’de yayınlanan “Şapkadan Babam Çıktı” adlı drama dizisinin senaristlik ve yapımcılığını üstlendi. 2003 yılında CNN Türk kanalında Defakto ve 2005’te NTV kanalında yayınlanan Infoman adlı TV programlarını hazırladı, sundu ve yönetti.

2007 yılında vizyona girmiş olan “İyi Seneler Londra” başlıklı filmi yönetti. 44. Antalya Altın Portakal Film Festivali’nde yarışma filmi olarak yer alan İyi Seneler Londra, The European Independent Film Festival ECU 2008 Film Festivali’nde açılış filmi olarak gösterildi. Sonrasında, Strasbourg International Film Festival’de 2008 yılında En İyi Film, En İyi Yönetmen, En İyi Senaryo kategorilerinde ödüle aday gösterildi ve Berkun Oya, En İyi Yönetmen ödülüne layık görüldü.

2008 Avrasya Uluslararası Film Festivali’nde jüri üyesi olarak görev aldı.

2010 yılında International Royal Court Residency programı dâhilinde The Royal Court Theatre’da tamamladığı Güzel Şeyler Bizim Tarafta tiyatro oyunu ile, 2011 yılında Heidelberg Stückemarkt Tiyatro Festivali’nde En İyi Yönetmen Ödülü’nü aldı.

Bir Şeyler Yazın...

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.