Muhsin Yazıcıoğlu Kimdir? Ölümünün 12. Ölüm Yıl Dönümünde Saygıyla Anılıyor

Muhsin Yazıcıoğlu 12. ölüm yıl dönümünde anılıyor

Bugün Muhsin Yazıcıoğlu’nun 12. ölüm yıl dönümü. 55 yıllık dolu dolu bir ömür, 25 Mart 2009’da halen tam çözülemeyen bir helikopter kazasıyla sona erdi. İşte Muhsin Yazıcıoğlu’nun yaşamından kesitler.

Takvimler 1954’ün 31 Aralık’ını gösteriyordu…

Sivas’ın Şarkışla’ya bağlı Elmalı köyünde Yazıcıoğlu ailesinin üçüncü çocuğu dünyaya geldi.

“İyilik eden”, “güzel işler yapan” biri olsun istediler. Adını “Muhsin” koydular…
O çocuk daha 20’li yaşlarında ülkücü hareketin liderleri arasına girecekti.

Muhsin Yazıcıoğlu, 1972’de üniversite için Ankara’ya geldi. Ülke de üniversiteler de hareketliydi.

1978’de önce Ülkü Ocakları Genel Başkan Yardımcısı oldu. Ardından genel başkanlık koltuğuna oturdu. Aynı yıl Ülkücü Gençlik Derneği’ni kurdu. MHP’de de görev aldı. Genel Başkan Müşavirliği yaptı.

12 Eylül sonrası Mamak günleri

12 Eylül darbesi, onu da cezaevine koydu. 7,5 yıl Mamak Cezaevinde kaldı. Bunun tam 5,5 yılı hücrede geçti.

Ama davasına ara vermedi. 1987’de cezaevinden çıktı. Yoluna devam etti.
12 Eylül mağduru ülkücülere ve onların ailelerine yardım elini uzattı. Bu kapsamda Sosyal Güvenlik ve Eğitim Vakfı’nı kurdu.

Ülkü ocaklarının devamı olan Gençlik Kültür ve Sanat Ocaklarını da açtı.

Muhsin Yazıcıoğlu’nu ölüme götüren süreç gizemini hala koruyor

BBP Eski Genel Başkanı Muhsin Yazıcıoğlu, 2009 yılında elim bir helikopter kazasının ardından aramızdan ayrıldı. Bugün vefatının 12. yıldönümü olan ‘Muhsin Başkan’ı ölüme götüren süreç hala gizemini korurken, O dönemde yaşı küçük olan gençliğin merak ettiği soru ise “Muhsin Yazıcıoğlu kimdir, neden öldü” sorusu oldu. Türkiye’yi yasa boğan olayda FETÖ izleri netliğini koruyor.

Muhsin Yazıcıoğlu, gençlik yıllarından itibaren siyasetle iç içe oldu.

80 darbesi ile zorlu yıllar başlıyor

Türkiye’nin oldukça karanlık bir sabaha uyandığı 1980 darbesi, Yazıcıoğlu için de oldukça sıkıntılı günlerin başlangıcı oldu. Yazıcıoğlu o dönem 7,5 yıl cezaevinde kaldı. Tahliyesinin ardından hiç ara vermeden yeniden siyasete dönen Yazıcıoğlu, 87’de Milliyetçi Çalışma Partisi (MÇP) Genel Sekreter Yardımcılığını üstlendi.

Memleketi Sivas’tan 1991’de milletvekili seçilen Yazıcıoğlu, 93’te gözünün bebeği olarak andığı Büyük Birlik Partisi’ni (BBP) kurdu. Tarihler 2007’ye geldiğinde Sivas’tan bağımsız olarak milletvekili seçilen Yazıcıoğlu, 2009 yılında da seçim çalışmaları için sahaya inmişti.

Yazıcıoğlu, ilk olarak 1991 yılında milletvekili seçilmişti.

Helikopter 6 kişiye mezar oldu

Sadece sevdikleri değil, tüm Türkiye 25 Mart 2009’da televizyonlara düşen son dakika haberi ile sarsılmıştı. Haberlerde, Yazıcıoğlu’nu içinde taşıyan helikopterden sinyal alınamadığı bilgisi veriliyor, ancak gelişmelere dair en ufak bir detay paylaşılamıyordu. Helikopterde Yazıcıoğlu’nun yanı sıra BBP Sivas İl Başkanı Erhan Üstündağ ile yardımcısı Yüksel Yancı, BBP Belediye Meclis Üyesi Adayı Murat Çetinkaya, İHA muhabiri İsmail Güneşi ve pilot Kaya İstektepe vardı.

Enkaz ile arama yapılan yer arasında 115 kilometre vardı

Kazadan sonra ortaya çıkan gerçeklere göre helikopterin düşmesinin ardından İHA muhabiri Güneş, 112 Acil Servis Hattı ile 9 kez görüştü. Bu görüşmelerin kimisi 20 dakikaya yakın sürerken kimisi 34 saniye sürdü. Tüm bu telefon trafiğine rağmen 48 saat boyunca süren çalışmaların enkazdan 115 kilometre uzakta olduğu ortaya çıktı.

Muhsin Yazıcıoğlu, gençlik yıllarından hayatının son güne kadar siyasetin içindeydi.

Kayseri Valisi’nden ilginç not

Saatler ilerleyip, herkes adeta ölüm sessizliğine bürünmüşken, dönemin Kayseri Valisi Mevlüt Bilici, Yazıcıoğlu’nun yaşadığını ve ayağının kırık olduğunu, ayrıca aramak kurtarma ekiplerinin bölgeye intikal ettiğini açıklamıştı. Ancak, gerçekte ne Yazıcıoğlu hayattaydı, ne de bölgeye intikal eden bir sağlık ekibi vardı. Yıllar sonra Bilici, kendisine bu bilginin Emniyet İstihbarat tarafından verildiğini açıkladı.

Bilgiyi veren Emniyet Müdürü 15 Temmuz sonrasında tutuklandı

Helikopterin düşmesinden birkaç saat sonra dönemin Kahramanmaraş Emniyet İstihbarat Müdürü Dursun Özmen’in, “Yazıcıoğlu’nun sağ olarak bulunduğu ancak ayağının kırık olduğu ve hastaneye götürüldüğü” şeklinde geçtiği bilgi notu bilgi kirliliğini daha da artırdı. Kısa bir süre sonra bilginin gerçek olmadığı ortaya çıktı. Daha sonra, konuya hakim kaynaklar Emniyet İstihbarattaki bu ismin FETÖ’nün en bilinen Emniyetçilerinden biri olan Ramazan Akyürek ile arasındaki bağa dikkati çekecekti.

Yazıcıoğlu, seçim çalışmaları sırasında yanına gelen çocuklarla da her zaman yakından ilgilenen bir isimdi.

Enkaz 48 saat bulundu, kayıp eşyalardan hiç ses çıkmadı

İki gün boyunca hemen herkesin yakından takip ettiği olay, enkazın bulunması ve helikopterde bulunan herkesin vefat ettiği bilgisiyle yeni bir boyut kazandı. Türkiye, bir yandan Yazıcıoğlu ve arkadaşları için gözyaşı döküyor, diğer yandan cevapsız sorulara yanıt arıyordu. O dönemde sıkça konuşulan ve daha sonraki yıllarda da üzerine düşülen detaylardan biri de Yazıcıoğlu’nun kayıp eşyalarıydı. Ailesi ve yakın çevresine göre Yazıcıoğlu’nun helikoptere binerken yanında olan siyah çantası, sim kartı ve silahı aradan geçen bunca zamana rağmen bir türlü ortaya çıkmamıştı.

Enkazdaki askerler Erdoğan’a suikast ekibinde ortaya çıktı

Yazıcıoğlu’nun vefatının ardından kazaya ilişkin hemen her yıl yeni bir bilgi ortaya çıktı. Arama kurtarma timinde yer alan Aydın Özsıcak ve Davut Uçum da bu noktada dikkati çeken isimlerdi. Her iki ismin helikopterdeki hayati öneme sahip “kayıt cihazlarını” çaldıkları tespit edildi ve ikili hakkında soruşturma başlatıldı. Davanın ardından Özsıcak tutuklandı. 7 ay tutuklu kalmasına rağmen en küçük bir ipucu vermeyen Özsıcak, “Kayıt cihazlarını hatıra olarak almıştım” ifadesini kullandı.

Siyasi hayatının yanı sıra Yazıcıoğlu, at binme sevdasıyla da tanınan bir isimdi.

Savcı, 15 Temmuz’dan sonra ihraç edildi

İşin yargı boyutu da farklı ilerlemedi. Kazaya ilişkin soruşturmayı yürüten Savcı Şeref Gürkan ise 15 Temmuz darbe girişiminin ardından meslekten ihraç edilirken yargılandığı davada hakkında 3 kez ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası istendi. Ayrıca ByLock kullanıcısı olduğu da basına yansıdı.

FETÖ Elebaşı konuşuyor

Muhsin Yazıcıoğlu’nun helikopter kazasından 5 gün sonra 30 Mart 2009’da FETÖ’nün elebaşı Fettullah Gülen, örgüte ait internet sitesinde “Alperen ve Liyakat” başlıklı bir konuşma yayımladı. Gülen’in, “Aldanırsanız böyle kurban gidersiniz. Bir perşembe akşamı vefat edersiniz, bir cuma günü cenazenize ulaşırlar” şeklinde konuşması, suikastı itiraf ettiğine işaret olarak değerlendirildi.

Muhsin Yazıcıoğlu sadece Sivas ve çevresinde değil tüm Türkiye’de sevilen siyasetçilerden biriydi.

AWACS uçuşu bir türlü aydınlatılamadı

Bugün 12. yılını dolduran olayda, bir çok soru halen güncelliğini korurken o tarihlerde basına yansıyan ‘AWACS Keşif Uçağı, pisti 15 kez pas geçti’ haberleri de ayrıca önem kazanıyordu.

Hatırlanacağı üzere 25 Mart 2009’da yayımlanan haberlerde, NATO’ya ait AWACS Keşif Uçağı’nın Batman Havaalanı’na inemediği, pisti 15 kez pas geçtiği ve ardından gözden kaybolduğu bilgisi yer almıştı.

Yazıcıoğu’nun helikopterinin düşmesinde jetlerin hava akımının etken olduğunu savunan isimler, o jetlerle AWACS arasında bir bağ olduğunu iddia etmişti.

Sosyal medya Muhsin Yazıcıoğlu’nun bu görüntülerini konuşuyor

BBP’nin merhum Genel Başkanı Muhsin Yazıcıoğlu’nun aracında seyir halindeyken namaz kıldığı görüntüler gündem oldu. Sosyal medyada yayınlanan görüntülerde Muhsin Yazıcıoğlu’nun makam aracı otoyolun kenarında kendisini bekleyen kalabalığın yanında duruyor. Yazıcoğlu’nun koruması aşağı inmesi için aracın kapısını açıyor. O anda Merhum Yazıcıoğlu’nun namaz kıldığını gören koruma kapıyı kapatarak çevredekilere el işaretiyle Muhsin Yazıcıoğlu’nun namaz kıldığını söylüyor. Yazıcıoğlu namazını kıldıktan sonra araçtan çıkarak bekleyen kalabalıkla teker teker tokalaşıyor.

Cezaevi sonrası yeniden siyaset

Aynı yıl siyasete de döndü. Milliyetçi Çalışma Partisi’nde Genel Sekreter Yardımcılığı yaptı.

1991’de Sivas’tan milletvekili seçildi. 1 yıl sonra Alparslan Türkeş ile yolları ayrıldı.
29 Ocak 1993’de Büyük Birlik Partisi’ni kurdu.

Vesayete karşı siyasetin yanında

Muhsin Yazıcıoğlu, hep vesayete karşı siyasetin yanındaydı. Bunu 28 Şubat sürecinde de gösterdi.

Refah-Yol hükümetinin yanında yer aldı. Muhsin Yazıcıoğlu, birçok kez ölümle burun buruna geldi.

Atlattığı bir trafik kazasından sonra söylediği şu sözler hafızalara kazındı:

“Bir saniyenize bile hakim değilsiniz. Bir saniyesine bile hakim olamadığınız, hükmedemediğiniz bir hayat için bir dünya için bu kadar fırıldak olmanın anlamı yoktur.”

Henüz 55 yaşındaydı…

Ama o kara gün geldi çattı.

25 Mart 2009’da Yazıcıoğlu, seçim çalışmaları kapsamında Kahramanmaraş’tan helikopterle Yozgat’a gidiyordu.

Helikopter düştü. Enkaza ancak üç gün sonra “Kanlı Çukur” mevkiinde ulaşıldı. Helikopterdeki 5 kişinin yanı sıra Muhsin Yazıcıoğlu da hayatını kaybetmişti.

Henüz 55 yaşındaydı…

Bir Şeyler Yazın...

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

News TR sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya devam et