Manuş Baba Kimdir? Kaç Yaşında? Nereli? Gerçek Adı Ne?

Dönersen Islık Çal adlı albümü ile piyasasında hızla yükselen Manuş Baba son şarkısı “Eteği Belinde” ile ’da uzun süre üst sıralarda kaldı. Söz ve müziği kendisine ait olan parçaları ile dikkatleri üzerine çeken Manuş Baba’nın asıl adı ise merak konusu olmaya devam ediyor. Peki, Manuş Baba mahlaslı ünlü şarkıcı ve gerçek adı nedir? ? Nereli?

Manuş Baba’nın gerçek adı geçtiğimiz günlerde açıklanmış Eteği Belinde şarkısı ile üst sıralarda yer almayı sürdüren ünlü şarkıcı ile ilgili bilinmeyen detaylar ortaya çıkmıştı.

Manuş Baba Kimdir? Kaç Yaşında? Nereli?

Asıl adı olan Manuş Baba 1 Aralık 1986 yılında dünyaya geldi. Manuş adını çocukluk dönemi anneannesinin kendisine küçük, güzel çocuk anlamında Manuş olarak seslenmesiyle almıştır. ”Baba” ise bebekken konuşmaya başladığında ağzından çıkan, ilk sesleniş, ilk kelimedir. İnsan olabilmenin o derin kaygısını taşımanın ve bunun için emek harcamanın önemini kendi babası ile keşfettiğini dile getiren çı; çocukluk ve ilk gençlik dönemi arasında kendisinde bıraktığı hatırası önemli izler ile kendi babasının, Manuş Baba karakterinin oluşmasında ve ismini bu şekilde duyurmasında önemli etkileri olmuştur.

Tarsus’ta doğan ve çocukluğunun büyük bir kısmını burada geçiren Manuş Baba, babasının mevsimlik işçiliğinden dolayı 1996 yılının bahar aylarında ailesiyle birlikte ’ya yerleşti. İlkokul ve ortaokul eğitimini Barbaros İlköğretim Okulu’nda, lise eğitimini Gazi Lisesi’nde tamamladı. Lise yıllarında babasının kendisine aldığı gitarla müziğe ilk adımını atan Manuş; gitar, şan ve müzik eğitimi aldığı derslerden sonra 2010 yılında Akdeniz Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Müzik bölümünü kazandı.

Manuş Baba’nın Müzik Kariyeri

O dönemlerde kendi cover ve beste kayıtlarını sosyal ağlarda paylaşarak ismini duyurdu. 2015 yılı itibariyle müziğine ilgiyle yaklaşan Murat Kınay ile tanıştı ve birlikte çalışmaya başladı.

Çok yönlü müziğinde geleneksel seslerden ilham alan Manuş Baba için, ’dan İstanbul’a uzanan müzik yolculuğu birçok yeniliği de beraberinde getirdi. 2016’nın başlarında “Albümsüz  Turnesi” kapsamında birçok şehirde dinleyenleriyle buluşan , “Birbirimize İyi Gelelim” diyerek sevginin gücüne dikkat çekti.

Konserler tüm hızıyla devam ederken Manuş Baba, “Dönersen Islık Çal” adlı ilk albümünü dinleyenlerine bir hediye sunma düşüncesiyle Mayıs 2017’de Kınay Production etiketiyle yayınladı.

Albüm, birçok sanatçıya tanıklık eden Erekli –Tunç Stüdyolarında kaydedildi. Birbirinden değerli müzisyenlerin katkıda bulunduğu bu albümde Manuş Baba’ya; Klavye kayıtlarında Tansu Çuhacı, Elektrik ve Akustik gitar kayıtlarında Akın Eldes ve Onur Taşkan, Bass Gitar kayıtlarında Erdinç Ayar, Davul kayıtlarında Ata Erdem Şimşek, Klarnet kayıtlarında Bilge Kaan, Vural Ardıç ve Mertcan Kıranda, Bağlama kayıtlarında Ayhan Aydın ve Ud kayıtlarında Volkan Şenlendirici gibi eşsiz müzisyenler eşlik etti.

Albümün mix çalışmaları Mert Kasap ile mastering çalışmaları ise New York’ta Andy Vandette ile tamamlandı. Albümde deneysel bir ruha sahip olan birbirinden farklı 11 şarkı yer alıyor.

Manuş Baba’nın kendi söz ve müziğinin bulunduğu şarkıların yanı sıra aynı zamanda “Dönersen Islık Çal” albümünde Ülkü Aker, Cemal Süreya ve Ahmed Arif dokunuşları da bulunuyor.

Manuş Baba’nın Şarkı Çalması

Son olarak “eteği belinde” isimli şarkısının çalıntı olduğu ortaya çıkan Manuş Baba ’yi kötüleyip kendini savunmuştur. Atilla Yılmaz‘ın senden gayrı isimli şarkısını ezgi ve nameleriyle kopya etmiş Musiki eser sahipleri kurulu tarafından ispatlanmıştır.

Bir Şeyler Yazın...

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.