Kemik Erimesi Riskinizi Kendiniz Test Edin…!

İnsan vücudunun temelini oluşturan kemikler son derece önemlidir. En az kalp ve beyin sağlığı kadar kemik sağlığında da meydana gelen bozulmalar kişinin yaşam kalitesinde düşüşe, güç kayıplarına ve hatta ölüme giden ciddi rahatsızlıklara sebep olabilir. En yaygın görülen metabolik kemik hastalığı Osteoporoz veya halk arasında bilinen ismiyle kemik erimesi 50 yaş üzeri her 3 kadından birinde, her 5 erkekten de birinde görülüyor. Nöroşirurji Uzmanı Op. Dr. Kerem Bıkmaz, kemik erimesiyle ilgili önemli bilgiler vererek kemiklerinizin sağlamlığını test etmenize yarayacak ipuçları veriyor. İşte Kemik sağlığını test etmek için bakılması gereken işaretler.

Kemikler canlı dokulardan oluşurlar. Eski kemik dokusu sürekli olarak yeni kemik dokusu ile değiştirilirip yenilenir. 30 yaşlarından sonra yenilenenden daha çok kemik dokusu yıkılır. Osteoporoz yenilenenden daha fazla kemiğin yıkıldığı zaman yani kemiklerin güçsüzleştiği zaman oluşur.Osteoporozun erken safhalarında genellikle belirti görülmez.

Eğer ailenizden birinde Osteoporoz varsa %60-80 ihtimalle sizinde Osteoporoz riskiniz vardır. Kalça kırıkları kemik zayıflığının belirtisidir. Eğer annenizde kalça kırığı varsa sizde de olma riski ikiye katlanır.

60 ile 80 yaşları arasında disk esnekliği kaybından ötürü 1 cm-2.5 cm olmak üzere boyunuz kısalabilir. Ancak omurga kırığında ilave boy kaybı söz konusudur. Birden fazla kırık omurganın bükülerek şekil değiştirmesine neden olur ve kamburluğa yol aç

Devamlı sırt ağrısı omurga kırığının işareti olabilir. Güçsüz omurga, günlük aktiviteler sırasında bile hiçbir uyarı veya işaret vermeden kırılıp, çökebilir.

Eğer romatoid artrit, tiroid bezinin fazla çalışması, paratiroid bezlerinin aşırı faaliyeti, diabet, karaciğer hastalığı gibi sorunlarınız varsa osteoporoza yakalanma riskiniz artar.

Kalsiyum normalde her gün vücutta emilir. Eğer bunu besinlerle almazsak vücut kalsiyumu kemiklerden çalmaya başlar. Ve bu da osteoporoz oluşumuna sebep olabilir. Süt, süt ürünleri ve yapraklı yeşil sebzeler kemiklerin ihtiyacı olan kalsiyumu karşılar.

Eğer sigara içiyorsanız, osteoporoz riskiniz içmeyen birine göre iki katıdır. Sigara içmek kalsiyum emilimini azaltır ve yeni kemiklerin oluşumunu engeller.

Aşırı alkol kullanımı ile birleşirse kemik kaybına sebep olur.

Aşırı zayıf olmak kemiklerinizin düşük kütleye sahip olmasının işareti olabilir ve bu sizin osteoporoz riskinizi arttırır.

Diyetlerdeki aşırı değişiklikler ve kilonuzdaki sürekli dalgalanmalar yağ kütlenize eklenerek kas ve kemik yoğunluğu kaybına sebep olabilir.

Bir Şeyler Yazın...

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

News TR sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya devam et