Emmy Ödüllerinin Tarihçesi!

Yakın zamanda Haluk Bilginer’in EMMY Ödüllerinde en iyi erkek seçilmesi sonrası merak edilen bir konu haline gelen ve insana nedir bu EMMY ödülleri dedirten konu ile ilgili Sami Dündar bir yazı ile yaptı.

Emmy Ödülleri Tarihçesi
Emmy Ödülleri Tarihçesi

EMMY Ödülleri Nedir? Haluk Bilginer Hangi EMMY Ödülünü Aldı?

Televizyon ve Sinema Filmi Yapımcıları Derneği Adına Yk. Bşk. Sami Dündar’ın yaptığı o ise şöyle;

International Academy of Television Arts and Sciences organizasyonuyla 47’ncisi düzenlenen, EMMY Ödülleri adıyla bilinen yarışmanın drama dalında “En İyi Erkek Oyuncu” ödülüne layık görülen usta Haluk Bilginer ve yapım şirketi meslektaşımız Ay Yapım’ı tebrik ediyoruz.

Ödüller verildikten bir süre sonra sosyal medyada yayılan bilgi kirliliği ve bize göre mesnetsiz açıklamaları dikkatle takip ettik. Bu nedenle kamuoyunu bilgilendirme ihtiyacı hissettik.

Bilindiği gibi dünya sinema sektörünün kalbi Hollywood yapımcılarının önderliğinde Academy of Motion Picture Arts and Sciences tarafından 1929 yılında başlatılan ve tüm dünyada OSCAR adıyla tanınan sinema ödülleri zaman içerisinde başka ülkeleri de kapsayan ödüllendirmelere de ihtiyaç duydu. Bu nedenle Academy of Motion Picture Arts and Sciences tarafından 1947 yılında “Best Foreign Language Film Oscars” adıyla dışında çekilen ve dili İngilizce olmayan filmlerin ödüllendirilmesi amacıyla resmi organizasyon başlatıldı.

Televizyon yayıncılığının yaygınlaşması sonrası sadece sinema dalında ödül verilmesinin yetersiz olduğu anlaşılınca bu sefer de bu alanda ödüllerin verilebilmesi için 1949 yılında yine ’da bir organizasyon başlatıldı. Los Angeles merkezli Academy of Television Arts & Sciences tarafından başlatılan bu organizasyonun tarihçesini kısaca açıklamak istiyoruz. Böylelikle sosyal medyada yayılan yanlış bilgi ve değerlendirmelerin gerçek bilgiyle yer değiştirmesini umuyoruz.

EMMY ÖDÜLLERİ TARİHÇESİ

EMMY Ödülleri, Amerikan televizyon yapımlarına verilen ödüldür. Peabody Ödülleri’ne (The George Foster Peabody Awards) benzer; fakat ondan farklı olarak daha fazla eğlence odaklıdır.

EMMY ödülleri film sektöründeki Akademi Ödülleri yani bilinen adıyla OSCAR (Academy of Motion Picture Arts and Sciences), tiyatrodaki sadece Broadway yapımlarına verilen Tony Ödülleri (The Antoinette Perry Awards for Excellence in Theatre) ve müzik sektöründeki sadece kökenli müzik dalında verilen Grammy Ödülleri’ne (National Academy of Recording Arts and Sciences Awards) karşılık gelmektedir.

EMMY Ödülleri birbiriyle bağlantılı fakat birbirlerinden tamamen ayrı üç kuruluş tarafından takdim edilir: Her birisi EMMY Ödülleri seremonilerinin belirli bir bölümünün yönetiminden sorumludur.

Academy of Television Arts and Sciences (Televizyon Sanat ve Bilimleri Akademisi) spor dışındaki ulusal altın saatler eğlence programlarını; National Academy of Television Arts and Sciences (Ulusal Televizyon Sanat ve Bilimleri Akademisi) belgesel programlar ile spor, haber ve gündüz programlarını; International Academy of Television Arts and Sciences (Uluslararası Televizyon Sanat ve Bilimleri Akademisi) ise Birleşik Devletler dışında üretilmiş programları ödül almak üzere belirler.

EMMY Ödülleri arasında en iyi bilineni Primetime Emmy Ödülleri’dir. (Bunlardan bazıları; “Yaratıcı Sanatsal Emmy Ödülleri” ve “Gündüz Programı Emmy Ödülleri” olarak sınıflandırılır.)

Los Angeles merkezli Academy of Television Arts & Sciences (ATAS), görüntü oluşturma ve halkla ilişkiler fırsatının bir parçası olarak Emmy Ödülleri’ni kurdu. İlk EMMY Ödülü 25 Ocak 1949 tarihinde Hollywood Athletic Club isimli programa verilmiştir. “Emmy” adı, eski televizyon kameralarındaki kamera tüpü için kullanılan “immy” lâkabının feminenleştirilmiş biçimiydi. Shirley Dinsdale ilk EMMY Ödül Töreni’nde ilk EMMY Ödülü’nü alma ayrıcalığına sahip olan ilk kişi oldu.

1950’lerde ATAS (Academy of Television Arts & Sciences) organizasyonu, ülke genelinde yaptığı televizyon yayınlarıyla, ülke çapında bir olaya dönüştürdü. Doğu Kıyısı’nda üyelerine eden ve EMMY Ödülleri’ne danışmanlıkta yardım eden kardeş organizasyon National Academy of Television Arts and Sciences (NATAS), New York’ta kuruldu. NATAS aynı zamanda ABD’nin küçük bölgelerine uzanan ve her birinin yerel programcılık sektörü için kendi Emmy ödülleri şovunu düzenleyen bölgesel bölümler kurdu. ATAS halen Los Angeles bölgesinde, bölgesel programları ödüllendiren ayrı bir bölgesel tören düzenlemeye devam etmektedir.

Orijinal olarak ulusal yayınıyla her yıl gösterimleri ödüllendiren sadece bir EMMY Ödül töreni düzenlenmekteydi. Bu 1974’te sadece gündüz programı kuşağına özel olarak Daytime Emmy Ödülleri ilk kez ayrı bir ödül gösterisi olarak düzenlendiğinde değişti. Diğer alanlardaki özel EMMY Ödülleri törenleri onları takip etti. 1970’lerin başında dışındaki yapımları ödüllendiren Uluslararası EMMY Ödülleri yapılmaya başlandı. Bu sırada tüm bu ayrı kategorilerdeki ve değişik alanlardaki EMMY kazananlar, ATAS’ın resmi kayıtlarında Primetime Emmy Ödülleri ile birlikte listelenmektedir.

1977’de tüm anlaşmazlıkların neticesinde, ATAS ve NATAS aralarındaki bağı ayırmak konusunda anlaştılar. Fakat aynı zamanda da EMMY heykelciği ile ticari markasının mülkiyetinin paylaşılması ve her birinin ödül şovlarının yönetiminin bir kısmından sorumlu olmaları konusunda da anlaşmaya vardılar.

Televizyon ve Sinema Filmi Yapımcıları Derneği
Adına Yk. Bşk.
Sami Dündar

Bir Şeyler Yazın...

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.