Dışişlerleri Bakanı Çavuşoğlun’dan Rehin Alınan Gemiyle İlgili Açıklama

Bakan Çavuşoğlu’ndan Nijerya’da rehin alınan Türk gemisine ilişkin açıklama

Nijerya’da korsanlar tarafından rehin alınan Türk gemisine ilişkin konuşan Bakan Çavuşoğlu, “Biraz önce kaptanla görüştüm gemi Gabon karasularında” dedi.

Nijerya açıklarındaki Gine Körfezi’nde Sao Tome’nin 100 deniz mili kuzeybatısında M/V Mozart isimli bir Türk gemisi, Nijeryalı korsanlar tarafından rehin alındı.

Türkiye, Gine açıklarında rehin alınan Türk gemisinden kaçırılan mürettebatın bulunması için girişimler başlattı.

NTV’ye konuşan Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Türk gemisine yapılan baskınla ilgili açıklamalarda bulundu.

Çavuşoğlu’nun açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

“Biraz önce kaptanla görüştüm gemi Gabon karasularında. Gemi limana yanaşmak için bekliyor. Gabon’dan da teknek personel talebinde bulunduk. Gemi yanaşır yanaşmaz gerekli işlemleri yapacağız. Vatandaşların kurtarılması için koordineli görüşmeleri sürdürüyoruz. Korsanlar henüz geri dönüş sağlamadılar. Kaptanın morali iyi, personel de iyi. Herhangi yaralanma veya başka bir durum yok. Vefat eden Azerbaycanlı kardeşimizin naaşı var onu da gemi yanaşır yanaşmaz gerekli işlemleri başlatacağız.”

NE OLMUŞTU?

Batı Afrika ülkesi Nijerya açıklarında Gine Körfezi’nde seyir halindeki Mozart adlı Türk konteyner gemisi, korsanlar tarafından kaçırıldı. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, “Toplam 19 personel arasından 15 Türk personeli yanlarına rehin alarak gemiyi terk etmişler. Arbede esnasında Azerbaycan uyruklu 1 personel öldürülmüş olup gemi üzerinde 3 kendi personeliyle birlikte Gabon Port-Gentil Limanı’na doğru hareket halindedir” denildi.

Mürettabat listesi şöyle:

Bir Şeyler Yazın...

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.