Almanya’da 1 Milyar Euroluk Soygun!

Almanya’da Grünes Gewölbe Müzesi Soyuldu! 1 Milyar Euroluk Eser Çalındı!

’nın Dresden kentinde bulunan ve ’nın en eski müzelerinden biri olan Grünes Gewölbe Müzesi soyuldu. Müzeden yaklaşık 1 milyar değerinde tarihi eser çalındığı belirtildi.

Almanya'da Müze Soygunu 1 Milyar Euroluk Eser Çalındı
Almanya’da Müze Soygunu 1 Milyar Euroluk Eser Çalındı

’nın Dresden kentinde Grünes Gewölbe Müzesi sabah saat 05.00’te soyuldu. Soyguncular, elektrik devresini yangın çıkararak etkisiz hale getirerek müzenin küçük penceresinden içeriye girdi. Müzenin tarihi bölümünü hedef alan hırsızlar, 1 milyar değerinde tarihi eseri çaldı. Hırsızlar kayıplara karışırken, Saksonya Eyalet Polisi, hesabından yaptığı açıklamada, olayın inceleme altında olduğunu ve hırsızların arandığını bildirdi. Müzedeki eserlerin 1694-1733 yılları arasında Saksonya Elektörlüğü yapan ‘Güçlü August’ döneminde toplandığı belirtilirken,  hangi eserlerin çalındığı konusunda bilgi verilmedi.

Grünes Gewölbe Müzesi

Grünes Gewölbe Müzesi
Grünes Gewölbe Müzesi

Almanya’da bulunan Dresden kentinde ki Grünes Gewölbe Müzesi, Avrupa’nın en büyük hazine koleksiyonunu içeren tarihi bir müzedir. Augustus Strong tarafından 1723’te kurulan Barok’tan Klasikleşmeye kadar zengin bir sergi yelpazesine sahiptir. Eski malakit yeşili boyalı sütun kaideleri ve ilk odaların başkentleri adını almıştır. 

Bir Şeyler Yazın...

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.