Aamir Khan Kimdir?

Aamir Khan ? ? Aamir Khan Filmleri…

Aamir Khan, 14 Mart 1965 tarihinde ’ın Mumbai şehrinde dünyaya geldi. Henüz çocuk yaşlarındayken rol aldığı iki küçük yapım ile hayatına atılan Khan, 8 yaşında 1973 yapımlı Yaadon Ki Baaraat’ta şarkı söylemiştir. 1974’te ise babasının yapımcılığını üstlendiği Madhosh filminde Mahendra Sandhu’nun gençliğini canlandırdı.

AAMİR KHAN
  • hayatını J.B. Petit Okulu, St. Lisesi ve Bombay İskoç Okulu’nda tamamlayan Aamir Khan, 16 yaşındaki arkadaşının yönetmenliğini üstlendiği Paranoya adlı 40 dakikalık sessiz filmin çalışmalarında yer aldı.
  • 1984’te ilk uzun metrajlı filmi olan Holi’de rol aldı ve ardından 1988’de Kıyametten Kıyamete adlı filmde oynayarak başarısını kanıtladı. 1989’da ki Raakh adlı korku filminde aldığı rol ile de Ulusal Ödülleri Jüri Özel Ödülü’ne layık görülmüştür.
  • Aamir Khan, 1990’daki filmi Dil’de ve 1996’da Raja Hindustani adlı filmde rol almıştır. 1999 yılında Filmfare Ödüllerinde En İyi Ödülü kazandıran filmi Sarfarosh ile de büyük çıkış yakalamıştır.
Aamir Khan ? ? Aamir Khan Filmleri…
  • Hint Sineması’nın önde gelen isimlerinden olan Aamir Khan, 2001 yılında kendi adını taşıyan bir prodüksiyon şirketi kurmuştur. Kurduğu şirketle yaptığı ilk filmi olan Laagan ile de Akademi Ödülleri’nde En İyi Yabancı Dil kategorisine aday gösterilmiştir ve Ulusal Ödüllerinde En Popüler ve Filmfare Ödüllerinde En İyi Aktör ve En İyi ödüllerini kazanmıştır.
  • 2006 yılındaki Kayboluş ve Onu Sarıya Boya adlı filmlerinde aldığı rolle büyük beğeni toplayan Khan, 2007 yılındaki Her Çocuk Özeldir adlı filmle de Filmfare Ödüllerinde En İyi Film ve En İyi Yönetmen ödüllerini almıştır.

Aamir Khan’ın en büyük ticari başarısı ise 2008 yılında Ghajini filmi ile gelmiştir. Bu filmin ardından da 3 Aptal, Dhoom 3 ve PK filmleriyle de Bollywood film tarihinde zirveye oturmuştur.

Bir Şeyler Yazın...

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.