Ünlü Ekonomist Mahfi Eğilmez Yaklaşan Ekonomik Tehlikeyi Açıkladı.

Ünlü ekonomist Mahfi Eğilmez doların artmasıyla yaklaşan büyük tehlikeyi açıkladı.

Ünlü ekonomist Mahfi Eğilmez, Merkez Bankası Başkanı Murat Uysal’ın “Bizim döviz kurlarını hedefleme gibi bir duruşumuz yok” şeklindeki sözlerine tepki gösterirken, önemli bir ayrıntıya dikkat çekti. Eğilmez, kurundaki artış nedeniyle ’nin dış borç ödemesi için bulması gereken paranın 10 ayda 1 trilyon lira artarak 3,5 trilyon liraya çıktığını söyledi.

Ekonomist ve eski Hazine Müsteşarı Mahfi Eğilmez, Tiwtter hesabından yaptığı paylaşımda Merkez Bankası Başkanı Murat Uysal’ın “Bizim döviz kurlarını hedefleme gibi bir duruşumuz yok” şeklindeki sözlerine tepki gösterirken şunları söyledi:

 “Hükümet ve Merkez Bankası tahmin yapmaz, hedef koyar. Çünkü hedefe ulaşacak araçlar ellerindedir. O araçları doğru kullanıp kullanmamaları hedefe ulaşıp ulaşamayacaklarını belirler. Tahmin yapmak, elinde olmayanların işidir.”

Eğilmez, sonrasında bir kullanıcısının “Boş verin hocam ya. Bakanı bakmıyorsa dolara, size ne ki! Hem siz maaşınızı dolarla mi alıyorsunuz, borcunuz mu var” şeklindeki yorumuna ise çarpıcı sözlerle yanıt verdi. Eğilmez, ’nin dış borç ödemesi için bulması gereken paranın 10 ayda 1 trilyon lira arttığını belirterek şu yanıtı verdi:

“Dış borcumuz 421 milyar dolar. Yılbaşında bu borcu ödemek için 2.5 triyon TL gerekiyordu. Bugün 3.5 trilyon TL gerekiyor. İlave borç yok ama ödememiz gereken tutar 10 ayda 1 trilyon TL artmış durumda.”

Bir Şeyler Yazın...

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Optimized with PageSpeed Ninja