Tepkiler Üzerine! Kırıkkale Üniversitesin’den ”Arapça İstiklal Marşı” Açıklama Geldi

İstiklal Marşı’nın okunduğu bir yaparak “programa katılan yabancı öğrencilerin manasını idrak etmesi amacıyla” etkinliğin yapıldığını etti

Kırıkkale Üniversitesi’nde gerçekleştirilen Dünya Günü etkinliğinde, İstiklal Marşı, okundu. Görüntüler sosyal medyada paylaşılınca, İstiklal Marşı’nın okunması tepkilere neden oldu. Kırıkkale Üniversitesi gelen tepkiler üzerine yaptı. Rektörlükten konuyla ilgili yapılan açıklamada İstiklal Marşı’nın ilk önce Türkçe olarak okunduğu ardından yabancı öğrencilerin manasını idrak edebilmesi amacıyla Arapçaya çevrildiği belirtildi.

Kırıkkale Üniversitesi Genç Kalemler Topluluğu ile Bilim ve Sanat Topluluğu Dünya Arapça Günü ile ilgili bir etkinlik gerçekleştirdi. Etkinliğe ait broşürlerde, İstiklal Marşı’nın Arapça okunmasının da programa alındığı görülmüştü.

Üniversiteden yapılan açıklamada ise, broşürlerin konusu etkinliğe ait olduğu doğrulanırken, İstiklal Marşı’nın ilk iki kıtasının şiir şeklinde Arapça okunacağı belirtildi.

Dün gerçekleştirilen etkinlikte İstiklal Marşı, Arapça olarak okundu.

Kırıkkale Üniversitesi sosyal medyada paylaşılan görüntülere ilişkin açıklama yaptı.

Açıklamada, “ tarafından ilan edilen Dünya Arapça Günü çerçevesinde Üniversitemiz Fen-Edebiyat Fakültesi Arapça Mütercim-Tercümanlık Bölümü öğrencilerimiz tarafından bir etkinlik gerçekleştirilmiş ve konusu etkinlikte saygı duruşunun akabinde İstiklal Marşımız Türkçe olarak bir coşkuyla okunmuştur. Ardından günün anlamına uygun olarak ve programa katılan yabancı öğrencilerin manasına idrak etmesi amacıyla İstiklal Marşımız bir öğrencimiz tarafından Arapçaya çevrilmiştir. Sosyal medyada Üniversitemize ve bu programa ait olmayan görüntüler yayınlanarak İstiklal Marşımızın Arapça olarak okunduğu iddiası gerçeği yansıtmamaktadır. Üniversitemiz ve şehrimizin itibarını zedelemeye yönelik bu maksatlı yayınları şiddetle kınıyoruz. Kamuoyuna duyurulur.” ifadeleri kullanıldı.

Geçtiğimiz Haziran ayında Kırıkkale Üniversitesi’ndeki töreninde de farklı bir “İstiklal Marşı” yaşanmıştı. Törende “siyasi içerik” taşıdığı gerekçesiyle İstiklal Marşı’nın okutulmadığı iddiasıyla kürsüye gelen bir öğrenci salondakilere tepki göstermişti.

kirikkale-universitesi-nden-arapca-istiklal-marsi-aciklamasi-664317-1.

Bir Şeyler Yazın...

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.