Meteorolojiden İstanbul İçin Fırtına ve Kuvvetli Yağış Uyarısı

hava durumu için Meteoroloji’den son dakika haberi…. Yarın saat 06.00 ile 17.00 arasında İstanbul, İstanbul, Kocaeli, ve Bursa’da’da kuvvetli sağanak bekleniyor.

Yarın  ve Bursa‘da kuvvetli yağışla beraber fırtına beklendiği açıklandı. 

Meteoroloji’den yapılan son uyarıya göre yarın (Cuma) sabah saatlerinde Marmara’nın güney ve doğusu başta olmak üzere Ege, İç Anadolu’nun kuzeybatısı ve Batı Karadeniz’de yer yer sağanak yağış bekleniyor. 

Orta ve Doğu Karadeniz’in yüksekleri ile İstanbul, Kocaeli, ve Bursa’da çevrelerinde yer yer kuvvetli fırtına beklenirken çatı uçması, soba zehirlenmesi konusunda uyarılarda bulunuldu. 

SU BASKINLARINA DİKKAT

‘da yarın beklenen sağanak yağışta ulaşımda aksama, su baskını, yıldırım gibi hadiseler de meydana gelebilir. 

Meteoroloji’den yapılan açıklamada,

”Yapılan son değerlendirmelere göre; yarın (Cuma) sabah saatlerinden itibaren İstanbul, Kocaeli, ve Bursa çevrelerinde yerel olarak kuvvetli (21-50 kg/m2) sağanak ve gök gürültülü sağanak yağış bekleniyor. Kuvvetli yağışla birlikte rüzgarın da güney ve güneybatı (lodos) yönlerden kuvvetli ve yer yer kısa süreli fırtına şeklinde eseceği tahmin ediliyor. Kuvvetli yağış ve rüzgarın oluşturabileceği ulaşımda aksamalar, su baskını, yıldırım, sel gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunmalıdır.” dedi.

AKOM DA UYARIDA BULUNDU

Fırtına uyarısıyla ilgili İBB AKOM‘dan da açıklama yapıldı.

İBB AKOM’dan yapılan uyarıda, “ başta olmak üzere yurdumuzun büyük bölümünün yeni bir yağışlı ve soğuk havanın etkisi altına girmesi bekleniyor. Lodos yönlü rüzgârın yarın sabah erken saatlerden itibaren şiddetini arttırarak aralıklarla fırtına şeklinde (50-80km/s) etkili olması beklenirken, beraberinde kısa süreli ve yerel olarak kuvvetli gök gürültülü sağanak yağmur geçişlerinin yaşanabileceği tahmin ediliyor” denildi. Açıklamaya şöyle devam etti:

İstanbul’da Pazar gününe kadar etkili olması beklenen güneyli rüzgârlar nedeni ile 16-18 dereceler aralığında mevsim normalleri üzerinde seyretmesi beklenen sıcaklıkların, Pazar günü itibari ile rüzgârın kuzeyli yönlere dönmesi ile birlikte 10 derece civarına gerileyeceği tahmin ediliyor. Büyükşehir Belediyesi (İBB) İtfaiye, İSKİ, Yol Bakım, Çevre Koruma, Park Bahçeler, İBB Trafik, Zabıta ve 153 Yerinde Çözüm ekipleri, yağış nedeni ile oluşabilecek olumsuzluklara karşın hazır bekletiliyor. AKOM’dan koordine edilecek çalışmalar kapsamında kritik noktalarda da önlemler alınıyor.

Bir Şeyler Yazın...

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.