Mehmet Öğütçü Kimdir? Uzmanlık Alanı Nedir?

Mehmet Öğütçü Doğalgaz ve Enerji Konusunda Yetişmiş Çok Önemli Otorite Sahibi biri İşte Hayatı…

Mehmet Öğütücü 1962 yılında Ankara’da doğdu.Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakultesi Uluslararası İlişkiler Bölümünü 1983 yılında bitirdi.

 Mehmet Öğütçü, London School of Economics (LSE)’den Uluslararası Ekonomi üzerine yüksek lisans derecesi aldı. Bruges’deki College d’Europe’da Avrupa Yönetimi alanında master da yapan Öğütçü, halen zaman zaman LSE, Reading University, Dundee University ve Harvard’ta “Enerji Jeopolitiği”, “Rekabet Gücü”, “Su-Gida-Enerji Denklemi” ve “Kalkınma İçin Yatırım” gibi konularda ders veriyor. . Çin, Rusya, Orta Asya, Ortadoğu ve Türkiye ile ilgili enerji, jeopolitika ve yatırım konularında, uluslararası bir otorite olarak kabul edilen Öğütçü halen Londra’daki Global Resources Corporation ve İstanbul merkezli Bosphorus Energy Club Başkanılığını yürütmektedir. Mehmet Öğütçü; Ayrıca Brüksel’deki Energy Charter teşkilatının Asya-Pasifik ve Ortadoğu ve Körfez bölgeleri özel elçisi. Windsor Energy Group, European Policy Forum, The Oil Council ve Beijing Energy Club Uluslararası Danışma Kurulu Üyesi de olan Öğütçü, 2012-2014 yılları arasında Yaşar Holding’te Bağımsız Yönetim Kurulu üyeliği, 2011-2014 arasında ise Invensys Plc’nin Danışma Kurulu Başkanı olarak görev yapmıştır. Altı yıl boyunca İngiltere’de bulunan (yakin zamanda Shell tarafindan satin alinan) British Gas Group’un Dış İlişkiler ve Hükümetlerle İlişkiler Direktörlüğünü (2005-2011) yürüttü. Öncesinde, 2000 yılından itibaren beş yıl süreyle Paris’te “Zenginler Kulübü” OECD’nin “Global Forum on International Investment” ve bölgesel programlarının Başkanlığını yaptı. 1994-2000 arasında International Energy Agency’de Asya-Pasifik ve Latin Amerika bölümü Baş Yöneticisi olarak varlık gösterdi. 1980’lerden itibaren Ankara, Pekin, Brüksel ve Paris’te diplomat kimliğiyle pek çok görev üstlenen Öğütçü, İş Bankası’nda müfettiş yardımcısı, Brüksel’de NATO araştırma uzmanı, AB Jean Monnet Fellow’un ve eski Başbakan Turgut Özal’ın danışmanı olarak da çalıştı.

Ayrıca , BBC, France-24, Dünya, CNBC, Bloomberg, Habertürk, Al Jazeera, CNNTürk, Hürriyet Daily News, Moscow Times, International New York Times, World Journal of Trade and Investment ve OECD Observer gibi yayınlara yazılı ve sözlü katkılar sağlıyor.Aynı zamanda Türkçenin yanında Fransızca,İngilizce ve çince biliyor.Mehmet Öğütçü; hükümet, diplomasi, uluslararası kuruluşlar, bankacılık, enerji ve finansman sektöründe 35 yılı aşkın başarılı bir kariyere sahip. Öğütçü halen, merkezi Londra’da bulunan Global Resources Partnership’i (Uluslararası Enerji Piyasası Kurulu)  Başkanlığını yürütüyor

Bir Şeyler Yazın...

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.