Güzel Haberi Bakan Koca Duyurdu! 3 Ay İçerisinde 90 Milyon Doz Biontech Aşısı Gelecek

Güzel haberi Bakan Koca duyurdu: Haziranda 30, eylüle kadar toplam 90 milyon doz Biontech aşısı gelecek

Son dakika! Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, haziranda Türkiye’ye 30 milyon doz Biontech aşısı geleceğini söyledi. Temmuz, ağustos, eylül ayları için de ciddi miktarda anlaşma yapıldığını belirten Bakan Koca, eylüle kadar toplamda 90 milyon dozu aşan aşının teslim edileceğini vurguladı.

Koronavirüse karşı ilk aşıyı geliştiren BioNTech şirketinin kurucu ortağı Prof. Dr. Uğur Şahin, Bilim Kurulu toplantısına davet edildi. 20 Mayıs’taki toplantıya çevrim içi konuk olacak Şahin, hem BioNTech aşısının tedariki hem de aşı kampanyası ile ilgili açıklama yapacak. Türkiye, haziran ayında 30 milyon doz daha BioNTech aşısı teslim alacak. Temmuz, ağustos, eylül ayları için de ciddi miktarda anlaşma yapıldı. Sonbahara kadar 90 milyon dozu aşan aşı gelmesi planlanıyor.

BU HAFTA ÇİN’DEN 10 MİLYON DOZUN ÜZERİNDE AŞI GELECEK

Bakan Koca, bu hafta içinde Çin’den de 10 milyon dozun üzerinde Sinovac aşısının geleceğini söyledi. Aşı takvimindeki hedefin haziran ayı sonunda 18-20 yaş üstü herkesin aşıya erişimini sağlamak olduğunu söyleyen Koca, haziran ve temmuz aylarında yapılacak aşılarla birlikte, Türkiye’de toplumsal bağışıklığın yaz aylarında yakalanabileceğini de belirtti.

“YERLİ AŞI AĞUSTOS YA DA EYLÜLDE HAZIR OLABİLİR”

Fahrettin Koca, yerli aşıda faz 3 çalışmasının haziran ayı başında başlayabileceğini söyledi. Aşının ağustos ya da eylülde hazır olabileceğine dikkat çekti.

Bir Şeyler Yazın...

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.