Erdoğan’la Görüşen Putin’den ‘Montrö Anlaşması’ Vurgusu

ile görüşen Putin’den Montrö anlaşmasının önemi ile ilgili açıklaması

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Devlet Başkanı Vladimir Putin telefonda görüştü. Görüşmede Ukrayna ile yaşanan Donbass krizi, Montrö anlaşmasının önemi ve Sputnik V aşısının ortak üretimi ele alındı.

Kremlin Servisi’nden yapılan açıklamada, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in bir görüşme gerçekleştirdiği belirtildi.

Görüşmede, Ukrayna’nın doğusunda bulunan Donbass bölgesindeki gelişmelerin yanı sıra Suriye, Libya ve corona virüsü salgını ile mücadele gibi pek çok konu ele alındı.

Kremlin Basın Servisi tarafından yapılan açıklamada, iki liderin, Soçi mutabakatına da değindiği ve İdlib’de teröre karşı ortak mücadelenin önemini vurguladığı ifade edilirken, Libya’daki durumu da görüştükleri aktarıldı.

Öte yandan Ukrayna’nın doğusunda yaşanan gerilime dair liderler temas hattındaki durumu kötüleştiren tehlikeli ve kışkırtıcı eylemlerin yeniden başlamasıyla ilgili endişeler dile getirildi.

Açıklamada Putin’in, Kanal projesine bağlı olarak Montrö sözleşmesinin korunmasının önemine dikkat çektiği ifade edildi.

Bir Şeyler Yazın...

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.