Edirne’de At’a Yapılan İşkence Büyük Tepki Çekti

Bu ata işkence yapan alçağa peygamber efendimizin bu hadisini hatırlatıyoruz! “Konuşamayan bu hayvana bakarken Allah’tan kork!”

Edirne’de yorgunluktan bayılan ata yapılan işkence büyük tepki çekti.

Edirne‘de taşıdığı aşırı yüke dayanamayan at, yere yığıldı.

Sahibi ile çevredekiler ise, atı ayağa kalkması için başına su döküp, kuyruğundan tutup, sürükledi.

Ata yapılan işkencelere tepki gösteren, Edirne Bir El Bin Nefes Derneği Başkanı Yağmur Islattı, “Eminim ki, bugün o at, tekrar çalıştırılıyor. 2021 yılındayız ve bir hayvana böyle bir eziyet ülkemizde devam ediyor” dedi.

PERGAMBER EFENDİMİZ HAYVANLARA YÖNELİK HADİSLERİ!

Hak Sancağı isimli siteden aldığımız hadisler şu şekilde:

Peygamber Efendimiz (S.A.V.) bir gün yolda giderken açlıktan karnı sırtına yapışmış bir deve görür. Yüzü bulutlanır ve devenin sahibine döner:

“Konuşamayan bu hayvana bakarken Allah’tan kork!”

Peygamber Efendimiz (S.A.V.), eşi Hz. Ayşe’nin devesine biraz sert davrandığını görünce onu şu mübarek sözlerle uyarır:

“Merhametten mahrum olan, her türlü hayırdan mahrumdur.”

Sahabeden birisi Peygamber Efendimiz (S.A.V.)’e “Hayvanları sulamakta bize de sevap var mıdır?” diye sorduklarında Efendimiz şöyle cevap vermiştir:

“Yaşamakta olan her canlıyı sulamakta sevap vardır.”

Peygamber Efendimiz (S.A.V.), “Hayvanlara yapılan iyilik için de mükâfat var mı?” diye soranlara şu cevabı vermiştir: “Evet, her canlıya yapılan iyilik için muhakkak ki mükâfat vardır.” (Buhari, Şürb, 9)

İlginç bir anekdot olarak kitabımız Kur’an-ı Kerim’de hayvan isimlerinin verildiği ayetler bulunmaktadır: Bakara Suresi (Dişi Buzağı), Nahl Suresi (Bal Arısı), Neml Suresi (Karınca), Ankebut Suresi (Örümcek) ve Fil Suresi gibi

Bir Şeyler Yazın...

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.