Dolar ve Altın Yine Tüm Rekorları Alt Üst Etti!

ve altından yeni zirve! Tüm rekorlar alt üst oldu!

Dün rekor bir artışla günü 7,24 liradan tamamlayan saat 12.00 itibariyle 7,36’yı aşarak tüm zamanların rekorunu kırdı. Dün, 485 lirayla rekor seviyeye çıkan ve daha sonra günü yüzde 3,9 kazançla tamamlayan altının gram fiyatı da şu dakikalarda 484 liradan işlem görüyor.

Dün yükseliş eğiliminde hareket eden dolar/TL, günü önceki kapanışa göre yüzde 2,7 değer kazancıyla 7,24’ten tamamladı. Dolar/TL, bugüne de artışla başlamasının ardından saat 12.00 itibarıyla tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 7,3622’yi gördü. Kur şu dakikalarda 7.34 civarında hareket ediyor.

Aynı dakikalarda /TL 8,71’ten, sterlin/TL ise 9,62’den işlem görüyor. Analistler, ’de yeni tip (Kovid-19) salgınıyla mücadele kapsamında hayata geçirilmesi planlanan yeni teşvik paketinde anlaşma sağlanamaması ve ile Çin arasında artan gerilimin piyasalar üzerinde baskıya neden olduğunu ifade etti.

MERKEZ’DEN AÇIKLAMA GELMİŞTİ

Dün Cumhuriyet Merkez Bankası ve Düzenleme ve Denetleme Kurulu tarafından yapılan açıklamaların, Kovid-19 salgını sonrası normalleşme adımlarının başladığına işaret ettiğini vurgulayan analistler, buna paralel fonlama maliyetlerinin de arttığını söyledi. Analistler, yönetiminin normalleşme adımları ile piyasalarda yeni bir dengelenme yaşanmasının beklenebileceğini belirterek, bugün ’de açıklanacak temmuz ayı istihdam raporunun takip edileceğini kaydetti.

Haftanın son işlem gününde ise kur 7,26 seviyesinde hareket ediyor. Aynı dakikalarda 8,59 lira seviyesinde işlem görüyor. 

Dün yüzde 1,24 değer kazanan altının ons fiyatı, bugün ABD ile Çin arasındaki gerilimin artabileceği beklentileri ile piyasalarında 2.075 dolarla tüm zamanların en yüksek seviyesini görmesinin ardından saat 10.30 itibarıyla 2.058 dolardan işlem görüyor.

Dün, 485 lirayla rekor seviyeye çıkan ve daha sonra günü yüzde 3,9 kazançla tamamlayan altının gram fiyatı da şu dakikalarda 484 liradan işlem görüyor.

Aynı dakikalarda Kapalıçarşı’da çeyrek altın 795 lira, Cumhuriyet altını 3.250 liradan satılıyor.

Analistler, bugün ABD’de açıklanacak temmuz ayı istihdam raporundaki tarım dışı istihdam, işsizlik ve ortalama saatlik kazançlar verilerinin takip edileceğini belirterek, ABD ile Çin arasındaki gerilimin devam etmesi ve yeni tip salgınında ikinci dalga endişelerinin altın fiyatlarının yönü üzerinde etkili olmaya devam ettiğini ifade etti.

Teknik açıdan altının ons fiyatında 2.075 doların direnç konumuna gelebileceğini ifade eden analistler, gram altında ise 450-490 lira bandının izleneceğini kaydetti.

Uzmanlar, son artışta döviz kurlarındaki yükselişin etkili olduğunu söylüyor.

Bugün altının gram fiyatı 486 lira seviyelerinde, ons altın  2,060 çeyrek altın 847 TL , Cumhuriyet altını ise  3.356 lira seviyelerinde.işlem görüyor

Bir Şeyler Yazın...

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Optimized with PageSpeed Ninja