Dereotu’nun Mucize Faydaları İnanamayacaksınız?

Birçok yemeğe lezzet kattığı için kullanılan ve doğal yetiştiği için birçok faydası bulunan dereotu; zayıflatma özelliği ile de  kadınların ilgi odağı olan bir bitkidir.Özellikle salatalara kattığı koku ve tat ile çoğumuzun sevdiği dereotu,ayrıca çorba,balık,et yemekleri ve soslarda da aranılan vitamin ve mineral deposudur.İşte dereotunun faydaları;

Mide bulantısından ağız kokusuna, gaz sancısından diyabete çok sayıda faydası bulunan dereotu,fosfor,bakır,magnezyum,A ve C vitaminleri ile potasyum,kalsiyum,demir ve çinko yönünden çok zengindir.Bir tutam dereotu bir yetişkinin C vitamini ihtiyacının %40’ını.A vitamini ihtiyacını ise %43’ünü karşılamaktadır.

Sindirim sisteminin aktif olarak çalışmasını destekleyerek sindirim sistemindeki aksaklıkların neden olduğu hazımsızlık,mide ağrıları ile mide kramplarının tedavi edilmesinde oldukça etkilidir.

Gaz problemi yaşayanlar için birebir olan dereotu gazı söktürmektedir.Dereotu içerdiği yağlar ve B vitamini sayesinde sakinleşmeyi sağlar,uykusuzluğu giderir.zengin miktarda kalsiyum içerdiğinden dolayı kemik sağlığını korur.

 

Dereotu diyabet hastalığına iyi gelir,doğal insülin görevi görebilir.Aşırı gaz sorununu giderir.Bağışıklık sistemini güçlendirir,etkili bir antibakteryal aktivite sağlayıcısıdır.Dereotu hıçkırığı giderir.

İshali giderir ayrıca hazımsızlık yaşayanlar için çok etkili bir tedavi yöntemidir.Dizanterine alternatif tedavi olarak kullanılır.İltihap ve romatizmal artrit,gut gibi hastalıklarla ilgili  ağrıları azaltmaya yardımcı olur.Romatizma.eklem iltihabı ve gut hastalığı gibi hastalıklardan kaynaklanan ağrıların giderilmesine katkı sağlar.

Regl düzensizliklerini dengeler.Solunum yolu sorunlarını giderir.Ağız ve diş sağlığını korur.Dereotu yaprakları çok iyi birer doğal ağız bakım ürünleridir,ağız içinde oluşan enfeksiyonları gidermeye yardımcı olur ve enfeksiyon oluşumunu önler.

Kanser tadavisinde kullanılır;kemik kaybını önlemeye yardımcı olur.krampları azaltmaya yardım eder.Depresyonu azaltır.Koletrolü düşürür.Epilepsi tedavisinde kullanılır.

 

 

Dereotu zayıflatır mı?dereotu zayıflamak isteyenler için ideal bir bitkidir.Kalorisi düşük dereotu yoğutla ile birlikte tüketilebilir.Kalsiyum,magnezyum ve demirin iyi bir kaynağıdır ve aynı zamanda antioksindan,anti-enflamatuar,anti-viral özellikleri bilinen flavonoidler içerir.Tüm bu besin içeriği sayesinde kilo verirken vitamin ve mineral eksikliğinden korur.

Yemeklerden 15 dakika önce 1yemek kaşığı kıyılmış dereotu yerseniz sofradan daha erken kalkarsınız.Tokluk hissi vererek fazla yemeyi engeller.Ara öğünlerinizde bir kase cacığın ya da yoğurdun içerisine dereotu ekleyerek tokluk hissi verebilirsiniz.

Tatlı yeme isteğini keser. Dereotu sindirime yardımcı olur.

 

Bir Şeyler Yazın...

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.