Cemal Enginyurt Kimdir? Kaç Yaşında? Nereli?

Cemal Enginyurt Kimdir? Ordu Milletvekili Cemal Enginyurt’un Biyografisi…

Ordu Milletvekili Cemal Enginyurt sık sık televizyon ekranlarında görünen ve çoğunlukla MHP ile ilgili sessiz kalınan konularda konuşan bir isim. Cemal Enginyurt Kimdir? Nereli? Kaç Yaşında? Hayatı Biyorafisi…

Cemal Enginyurt - MHP 21.Dönem Ordu Milletvekili
Cemal Enginyurt – MHP 21.Dönem Ordu Milletvekili

Cemal Enginyurt Kimdir ?

MHP’in 21.Dönem Milletvekili Cemal Enginyurt 9 Nisan 1965 yılında Ordu’nun Dedeli Köyünde doğmuştur. İlk, orta ve lise öğrenimini Ordu’da tamamlayan Cemal Enginyurt, Üniversite öğrenimini Anadolu Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi İktisat bölümünde yapmıştır. Henüz Lise 1 öğrencisi iken 12 Eylül 1980 darbesiyle 3 yıl hapiste kalmıştır.

Cemal Enginyurt Kimdir?
Cemal Enginyurt Kimdir? – TBMM

MHP’in içindeki özgür ve özgün ses olarak tanımlanan Cemal Enginyurt, geçtiğimiz yıllarda partiden ihraç edilmiştir.

Cemal Enginyurt’un Siyasi Kariyeri…

Cemal Enginyurt’un siyasi kariyeri hapisten çıktığı dönemlerde başlamıştır. Daha sonra 1986 yılında Ordu Bizim Ocak temsilciliğini kurarak, 12 Eylül sonrası İlk Ülkü Ocakları faaliyetini başlatmıştır. 1991 yılında MÇP İl sekreteri olarak başladığı parti yöneticiliği, 1993 yılında MHP MYK üyesi, 1994 yılında MHP Ordu il başkanı seçilmiştir. Ayrıca aynı yıl MHP’den Ordu Belediye başkan adayı, 1995 seçimlerinde MHP Ordu 1.sıra milletvekili adayı oldu.

MHP'li Cemal Enginyurt
Cemal Enginyurt

1997 yılında MHP Ordu İl başkanlığına tekrar seçildi, 1999 yılında MHP 1.sıra milletvekili adayı olarak girdiği seçimde Ordu milletvekili olmuştur. Ek olarak MHP’nin Ordu ilinde seçilen ilk milletvekilidir. Sonrasında 2012 yılında MHP Ordu İl Başkanlığı görevine tekrar seçildi. Bu görevi 2014 yılına kadar sürdürdü. 2014 yerel seçimlerinde MHP’den Ordu Büyükşehir Belediye Başkan adayı oldu. Fakat seçilemedi. Haziran 2015 genel seçimlerinde MHP’den Ordu 1.sıra milletvekili adayı oldu fakat seçilemedi. MHP’in 21.dönem milletvekilidir. Fakat Geçtiğimiz yıllarda partiden ihraç edilmiştir.

Bir Şeyler Yazın...

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.