Zeytin’in Faydaları Saymakla Bitmiyor! İşte Faydaları

İşte Zeytinin Hiç Duymadığınız Faydaları
1

 

Diyetisyen İpek Ağaca Özger, “Sağlığınızı düşünüyorsanız, her gün bir avuç zeytin tüketin. Sadece kahvaltıda değil salata, ve ara öğünlerde de zeytin yiyebilirsiniz” diyor ve zeytinin faydalarını anlatıyor.

2

 

Sağlığına değer veren herkesin sofrasında mutlaka zeytin bulunmalı. Zeytin özellikle içeriğindeki oleuopein sayesinde antioksidan, antiviral ve antimikrobial özelliklere sahiptir. Bu özellikleri ile bizleri hastalıklara karşı korur. Zeytinin acımsı tadı da içeriğindeki bu faydalı maddeden kaynaklanır.

3

 

Doğru bilinen yanlış bilgilerden biri de zeytinin kilo aldırdığıdır. Sanılanın aksine kilo kontrolüne destek olan zeytin, yüksek posa ve faydalı yağlar içermesi sebebiyle tok kalmaya yardımcı olur. Büyüklüklerine göre değişmekle birlikte 5-6 zeytin, 1 değişim yağa denk gelir, yani ortalama 45 kcal verir.

4

 

Zeytini kahvaltılarda yiyebileceğiniz gibi gün içinde salatalarınıza, yemeklerinize ve ara öğünlerinize de ekleyebilirsiniz. Her besinde olduğu gibi tüketim miktarına dikkat etmeyi unutmayın; zeytini yağ grubu olarak düşürüp zeytinyağı veya diğer yağlar yerine kullanmakta fayda var.

5

 

Ara öğünlerde tüketildiğinde, kan şekerini dengelemeye ve tok kalmaya yardımcı olur. Böylece bir sonraki öğün farkında olmadan daha az besin tüketirsiniz ve tatlı krizleriniz azalır. Ara öğünlerde tuzsuz olması bakımından light ve fit zeytinleri tercih edebilirsiniz.

Son 26 Şubat

Bir Şeyler Yazın...

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.