Zafer Çağlayan’a 95 Yıl Hapis Cezası !

Abi’ye 95 yıl hapis cezası

’de yargılanan Rıza Sarraf davasında hakkında tutuklama kararı çıkarılan dönemin bakanlarından “Abi” kod adlı Zafer Çağlayan’a istenen cezanın en az 95 yıl olduğu ortaya çıktı! Cumhuriyet’in ulaştığı belgelere göre savcılık “ yolsuzlukları iddiasını her işlem için zincirleme olarak kabul ederse” istenecek cezanın toplamı 100 yılı bile geçebilir.
Zafer Çağlayan Reza Zarrab
Zafer Çağlayan – Reza Zarrab ’da yargılanıyor…

’de tutuklu yargılanan İran asıllı işadamı Rıza Sarraf davasına, ek iddianameyle dönemin bakanlarından Zafer Çağlayan’ın dahil edilmesi ve eski bakanı hakkında tutuklama kararının çıkmasının yankıları sürerken, Cumhuriyet, davaya ilişkin önemli bir ayrıntıya ulaştı.

New York Güney Başsavcılığı’nın ek dosyalarında yer alan bir ayrıntı hakkında tutuklama kararı verilen Çağlayan hakkında istenecek cezaları ilgilendiriyor. İşte o bölüm aynen şöyle:

‘Her biri’ diye yazdı

“Birleşik Devletler’i dolandırma suçu maksimum beş yıl hapsi gerektiriyor. Uluslararası Acil Ekonomik Güç Yasası (IEEPA) ihlal, kara para aklama komplosu ve sübstantif para aklama suçları da her biri maksimum 20’şer yıl hapis cezası öngörüyor. yolsuzlukları için ise maksimum 30 yıl ceza istenebiliyor. Bu suçların her birinden istenebilecek maksimum cezalar ABD Kongresi tarafından belirlenmiştir ve bu ifadeler bütünüyle bilgilendirme amaçlıdır, zira sanıklar hakkında ne kadar cezaya hükmedileceği tamamen yargıcın inisiyatifindedir.”

İnisiyatif yargıçta

Savcılık tutuklu yargılanan Sarraf için 75 yıla kadar hapis talep ediyordu. Çağlayan’a yönelik suçlar ve bu suçlara karşı ABD Kongresi tarafından istenen cezalar Adalet Bakanlığı’nca resmi yazıyla paylaşılırken; Çağlayan için istenen maksimum ceza “95 yılı” buluyor. Ancak savcılık “banka yolsuzlukları iddiasını her işlem için zincirleme olarak kabul ederse” istenecek cezanın toplamı bir asrı bile geçebilir. Bu bilgileri veren ABD Adalet Bakanlığı “sanıklar hakkında ne kadar ceza verileceğini” yargılamayı yapacak yargıcın inisiyatifine bağlı olduğu notunu da düştü.

New York Güney Başsavcılığı’nın ek dosyalarında, her bir kara para aklama işlemi için 20’şer yıl hapis cezası istenebileceğinin altı çiziliyor.

Kod adı Abi… İşte ‘Older brother’ belgesi

Zafer Çağlayan Amerika
Older Brother Belgesi

Kaynak: Cumhuriyet 

Bir Şeyler Yazın...

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Optimized with PageSpeed Ninja