Yüksek Tansiyon’un Belirtileri Nelerdir?Nasıl Tedavi Edilir?

Yüksek Tansiyon Nedir ve Belirtileri ?

Kalp bir pompa gibi çalışarak akciğerlerden gelen temiz kanı atardamarlar aracılığı ile tüm vücuda pompalarken vücuttan gelen kirli kanı da toplardamarlar aracılığı ile akciğere ulaştırır.

Her bir atımda kalp kanı önce pompalar, sonra kanın yeniden kalbe dolması için istirahat haline geçer. Kan pompalandığında oluşan atardamar duvarındaki en yüksek basınç sistolik kan basıncını (büyük tansiyon), istirahat halinde oluşan en düşük basınç ise diyastolik kan basıncını (küçük tansiyon) meydana getirir.

Kan basıncı için normal değerler büyük tansiyonun 120 mm Hg’nın (civa basıncı), küçük tansiyonun ise 80 mm Hg’nın altında olmasıdır.  Farklı iki günde en az iki kez yapılan ölçümlerde 19 yaşını geçmiş bir bireyde büyük tansiyonun 140 mm Hg ve üzerinde ya da küçük tansiyonun 90 mm Hg ve üzerinde olmasına hipertansiyon (yüksek tansiyon) adı verilmektedir.

Büyük tansiyonu 120-139 mm Hg, küçük tansiyonu 80-89 mm Hg arasında ölçülen kişiler yüksek tansiyon gelişimi için adaydırlar. Bu kişilerin ileride yüksek tansiyon gelişmemesi için doktorları tarafından önerilen sağlıklı , sigarayı bırakma, egzersiz yapma, kilolu ise kilo verme gibi bazı tedbirleri almaları gerekmektedir.

Ülkemizde yüksek tansiyon oldukça yaygın bir problemdir:

 •  her 3 kişiden 1’inde yüksek tansiyon vardır.
 • Hastaların %45’i yüksek tansiyon hastası olduğunun farkında değildir.
 • altında olan hastaların ise %46’sı kontrol altında değildir.

Yüksek Tansiyonun Belirtileri ?

Yüksek tansiyon sinsi bir hastalıktır ve hiçbir belirti görülmeyebilir. Bununla birlikte en sık görülen belirtiler şunlardır:

Enseden alın bölgesine doğru yayılan baş ağrısı

Kulak uğultusu ve kulak çınlaması

Baş Dönmesi

Burun kanaması

Çarpıntı

Terleme

Sık idrara çıkma

Referanslar: 1. Türkiye Endokrinoloji ve Metabolizma derneği. Hipertansiyon kılavuzu ve yaşam tarzı önerileri. http://www.turkendokrin.org/files/pdf/Hipertansiyon.pdf. Son erişim tarihi: 21 Temmuz 2015. 2. Hipertansiyon ve egzersiz. http://diyabet.gov.tr/content/files/yayinlar/kitaplar/fiziksel_aktivite_bilgi_serisi/E10.pdf. Son erişim tarihi: 21 Temmuz 2015. 3. Hipertansiyon ve Böbrek Hastalıkları Derneği. Hipertansiyon Uzlaşı Raporu. http://www.turkhipertansiyon.org/THT_Uzlasi_Raporu_Sunumu.pdf. Son erişim tarihi: 21 Temmuz 2015

Yüksek Tansiyon Nasıl Tedavi ?

Öncelikle yüksek tansiyon saptanan hastaların yaşam tarzlarını değiştirmesi gerekir.

Sağlıklı beslenin

 • Daha çok meyve, sebze, potasyum ve tam tahıl tüketin.
 • Tuz, doymuş ve trans yağ tüketimini azaltın. 

Tuz tüketimini azaltın 

Kalp sağlığı için günlük tuz tüketiminin 5 gr’ı yani 1 silme tatlı kaşığını geçmemesi önerilmektedir. Türkiye’de:

 • Kişi başı ortalama tuz tüketimi 14.8 gr’dır.
 • Tükettiğimiz tuzun %30’u ekmekten gelmektedir.

ve tüketimi

 • tüketimini sınırlandırın. Kadınlar günde 1 bardak, erkekler günde 2 bardaktan fazla tüketmemeliler.
 • Sigarayı bırakın.

Egzersiz yapın

 • Hareketli olun ve kilonuzu kontrol altında tutun.
 • Her gün yarım saat tempolu yürüyüş yapın. 

Ayrıca, ülkemizde kullanılmakta olan pek çok yüksek tansiyon ilacı bulunmaktadır. Hepsi farklı mekanizmalarla kan basıncını kontrol ederler. Bunlardan en uygun olan

bir ya da birkaç tanesi hastanın yaşı, cinsiyeti, yüksek tansiyonunun nedeni, tansiyon değerleri ve diğer hastalıkları göz önüne alınarak doktor tarafından hastaya reçete . Hangi saatlerde alınması gerektiği, başka ilaçlar kullanıyorsa tansiyon ilacının bunlarla birlikte nasıl kullanılacağı hastaya anlatılır.

Yüksek tansiyon kronik bir olduğu için ömür boyu tedavi ve doktor gözetimi gerektirir. Bu nedenle doktorun yönlendirmesi ve hastanın uyumu daha başarılı bir tedavi için şarttır.

Önerilen ilaçlar düzenli şekilde kullanılmalıdır. Kan basıncı yüksekliğinin kontrol altına alınabilmesi için birden fazla ilaç kullanmak gerekebilir.  İlaç tedavisine devam ederken kan basıncı düzeyi takip edilmelidir. 

Bir Şeyler Yazın...

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.