Yiyecek ve İçeceklerden Koronavirüs Bulaşabilir!

Restoran ve kafelerin açılması ile birlikte insanlar yiyecek ve içeceklerden bulaşır mı? Çay ve kahve içerken bulaşır mı? merak ediyor. Bugün yapan kurulu üyesi Prof. , yiyecek ve içeceklerden bulaşabildiği söyleyerek uyardı.

Prof.Dr. Mehmet Ceyhan, Yiyecek ve içeceklerden koronavirüs Bulaşır mı
Prof.Dr. , Yiyecek ve içeceklerden Bulaşır mı

Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, restoran ve kafelerde koronavirüs bulaşabileceğini bu tip bulaş olaylarına rastlandığını söyleyerek, yiyecekleri ve içecekleri servise hazırlayanları da görmediğiniz için dikkatli olunmalı konusunda uyardı. Kafe ve restoranlarda servis edilen içecek ve yiyeceklerden koronavirüs bulaşabildiğini belirten Prof. Ceyhan, şunları kaydetti:

“Kahveyi getiren ve götürenden çok büyük bir risk beklemiyoruz. Çünkü onlar görünüyor, onların maskesini takıp takmadığını, size ederken kurallara uyup uymadığını görebiliyorsunuz. Ama özellikle hem restoranlarda hem de kafelerde onu servise hazırlayanları görmüyorsunuz. Onların içinde koronavirüs taşıyan birileri varsa eğer onlar, bardağı kirletebilir ve o şekilde gelebilir size. Bu şekilde bulaşlar biliniyor. Çay hazırlayanın, kahve hazırlayanın ya da sevisi hazırlayanın bulaştırması biliniyor. Taşıyıcılardan daha çok bunlardan bulaşıyor. Çay, kahve içecekseniz çok emin değilseniz yanınızda bir kolonyalı mendil ya da dezenfektanla ıslatılmış kağıt mendil ile ağzınıza gelecek yeri silmek gerek. Elinizi değdirdiğiniz bardağa, çatala, kaşığa özellikle bu şekilde bulaşıyor, ağzınıza götürmeden mutlaka ellerinizi temizleyin. Gerçekten bu şekilde bulaşan vakalar var.”

Prof. Mehmet Ceyhan

Bir Şeyler Yazın...

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Optimized with PageSpeed Ninja