Yeni Normalleşmeyle Hafta Sonu Kısıtlamaları Nasıl Olacak?

Yeni normalleşmede hafta sonu kısıtlamaları nasıl olacak?

Yeni ‘normalleşme’yle beraber bazı kısıtlamalar de gevşetildi. Uzun bir aradan sonra bu hafta sonu kısıtlamalar farklı uygulanacak.

Kontrollü normalleşme süreci 1 Mart’tan itibaren başladı. Buna göre hafta sonu uygulanan sokağa çıkma yasağıyla ilgili bir düzenleme de yapıldı. Sağlık Bakanlığı’nın belirlediği kriterlere göre, hafta içi günlerde 21.00-05.00 saatleri arasında tüm Türkiye’de sokağa çıkma kısıtlaması uygulanacak.

Ancak, hafta sonlarında ‘düşük ve orta risk’ grubunda yer alan illerde hafta sonu sokağa çıkma kısıtlaması kaldırıldı. Bununla birlikte yasak hafta içinde olduğu gibi sadece saat 21.00-05.00 arasında devam edecek.

‘Yüksek ve çok yüksek’ risk grubunda yer alan illerde ise hafta sonu sokağa çıkma kısıtlaması, cuma saat 21.00 ile cumartesi saat 05.00 arasıyla cumartesi saat 21.00’den başlayıp pazar gününün tamamını kapsayıp pazartesi günü saat 05.00’de bitecek şekilde uygulanacak. Bu illerde cumartesi günleri 05.00-21.00 saatleri arasında sokağa çıkma kısıtlaması uygulanmayacak.

‘Düşük ve orta’ risk grubunda yer alan illerde, 65 yaş ve üzeri kişiler ile 20 yaş altı sokağa çıkma kısıtlaması da kaldırıldı. ‘Yüksek ve çok yüksek’ risk grubunda yer alan illerde ise; 65 yaş ve üzeri ile 20 yaş altı kişiler için getirilen sokağa çıkma süreleri 3 saatten 4 saate yükseltildi. 65 yaş ve üzeri kişiler 10.00-14.00 saatleri arasında, 20 yaş altı ise 14.00-18.00 saatleri arasında sokağa çıkabilecek.

‘Düşük, orta ve yüksek risk’ gruplarında 07.00-19.00 saatleri arasında faaliyet gösterecek olan yeme-içme yerleri (lokanta, restoran, kafeterya, pastane, tatlıcı vb.) ile kıraathane ve çay bahçesi gibi işyerleri yüzde 50 kapasite sınırlamasıyla çalışacak. Bu risk gruplarındaki yeme-içme yerleri 19.00-21.00 saatleri arasında paket servisi veya gel-al şeklinde, 21.00-24.00 saatleri arasında ise sadece paket servis şeklinde hizmet verebilecek.

‘Çok yüksek risk’ grubunda yer alan illerde bulunan yeme içme yerleri, 10.00-20.00 saatleri arasında paket servisi veya gel-al şeklinde, 20.00-24.00 saatleri arasında ise sadece paket servis şeklinde hizmet verebilecek olup ayrıca işyeri içerisinde hizmet sunamayacaklar.

İçişleri Bakanlığı’nın genelgesine göre; bakkal, market, manav, kasap, berber, kuaför ve güzellik salonu, terzi, ayakkabıcı gibi yerlerin açılış-kapanış saatleri düşük, orta ve yüksek risk grubundaki illerde 07.00-20.00 saatleri arası olarak belirlendi. 

Sağlık Bakanlığı ve Bilim Kurulu tarafından tespit edilen kriterlere göre illerin risk durumu ise şöyle;

Düşük risk grubunda yer alan iller
Ağrı, Batman, Bingöl, Bitlis, Diyarbakır, Hakkari, Iğdır, Mardin, Muş, Siirt, Şanlıurfa, Şırnak, Uşak, Van. (14 İl)

Orta risk grubunda yer alan iller
Adana, Afyonkarahisar, Ankara, Aydın, Bartın, Bayburt, Bursa, Çankırı, Çorum, Denizli, Elazığ, Erzincan, Erzurum, Eskişehir, Gaziantep, Hatay, Isparta, Kahramanmaraş, Karabük, Kars, Kastamonu, Kırşehir, Malatya, Manisa, Nevşehir, Sivas, Tunceli, Yozgat. (28 İl)

Yüksek risk grubunda yer alan iller
Antalya, Ardahan, Artvin, Bilecik, Bolu, Çanakkale, Düzce, İstanbul, İzmir, Karaman, Kayseri, Kırıkkale, Kırklareli, Kilis, Kocaeli, Kütahya, Mersin, Muğla, Niğde, Tekirdağ, Yalova, Zonguldak. (22 İl)

Çok yüksek risk grubunda yer alan iller
Adıyaman, Aksaray, Amasya, Balıkesir, Burdur, Edirne, Giresun, Gümüşhane, Konya, Ordu, Osmaniye, Rize, Sakarya, Samsun, Sinop, Tokat, Trabzon. (17 İl)

Bir Şeyler Yazın...

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

News TR sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya devam et