Yeni Askerlik Sisteminde Sona Gelindi

Milli Savunma Bakanı , ile ilgili yapılan çalışmayı bugün Cumhurbaşkanı Erdoğan’a sunacak. Cumhurbaşkanı Erdoğan, İstanbul’da 23 Haziran’da yapılacak seçim öncesinde yasalaşacağını açıkladı.

Yeni Askerlik Sistemi

23 Haziran Öncesinde Yasalaşacak

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, ‘tek tip askerlik’ olarak bilinen yeni askerlik sisteminin gelecek hafta ’ye geleceğini ve İstanbul’da başkanının seçileceği 23 Haziran öncesinde yasalaşacağını açıkladı.

Erdoğan’a Sunacak

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, yeni sisteme ilişkin hazırlanan çalışmayı bugün Erdoğan’a sunacak. Beştepe’de bazı bakan ve yöneticilerinin katıldığı bir toplantıda yeni sistem masaya yatırılacak ve son nokta konulacak.

Zorunlu Askerlik 6 Ay Olacak

Yeni askerlik sistemi, zorunlu askerliğin farkı gözetmeksizin ilk ay temel olmak üzere altı aya düşmesini öngörüyor. 12 ay uzun dönem askerlik yapmak isteyenler söz konusu olduğunda ise yeni sistem üniversite mezunlarına yedek subay, lise ve ön lisans mezunlarına yedek astsubaylık yapma olanağı tanıyor.

Bedelli Askerlik 31 Bin Lira Olacak

Bedelli askerlik düzenlemesinden ise yaş gözetmeksizin isteyen her genci yararlanabilecek. Tüm askerler için geçerli olan bir aylık zorunlu bedelli askerler için de geçerli olacak. Yeni askerlik sisteminde uygulanacak bedelli askerlik ücreti 31 bin 343 lira olarak belirlendi. Bu miktar altı ayda bir maaşına gelen oranında artacak.

Bir Şeyler Yazın...

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.