Yemekten Sonra Bu 10 Şeyi Yapmayın!

Hayatın hızı çoğu zaman yemeyi “aradan çıkartmamıza” sebep oluyor. Yani hızlıca yiyor ve ne yapıyorsak ona devam ediyoruz. Oysa yemek en temel alışkanlıklarımızdan biri ve sağlıklı bir yaşam için özen gösterilmesi gereken bir şey. Çünkü esnasındaki ve sonrasındaki birtakım yanlışlar hem hasta olmamıza hem de kilo almamıza sebep olabiliyor. Özellikle de yemekten hemen sonra yapılan birtakım şeyler. Virginia Woolf için, “Güzel bir yemeden iyi düşünebilen, sevebilen ya da iyi bir uyku çekebilen kimseyi tanımadım” demiş. Aslında çok güzel söylemiş ama bazı şeyleri yapmak için yemeğin üstünden en az 1 saat geçmesi gerektiğini atlamış. Güzel ve sağlıklı yemekler ye, yemeğin tadını çıkart ama yemek yedikten hemen sonra bunları yapma!

1- Hemen uyuma. Çünkü miden doluyken yatmak hem rahatsız edebilir hem uyku problemi yaşamana neden olabilir. Kimi zaman görülen kabuslar da cabası.

2- Hemen yapma. Çünkü sporun faydaları zarara dönüşebilir. Forma girmeyi bırak, mide bulantısı gibi durumlar bile yaşayabilirsin.

3- Hemen çay içme. Çünkü çay, demir emilimini yavaşlatır. Bu da yemekten aldığın demirin kanına karışmasını önler.

4- Hemen tatlı yeme. İşte bunlar hep gereksiz kalori.

5- Hemen içme. Aslında hiç içme ama kullanıyor ve henüz bırakamıyorsan da yemekten hemen sonra içme.

6- Hemen telefona ya da bilgisayara bakma. Aslında sindirimin sakin bir şekilde gerçekleşmesi gerekiyorken birçok uyaranla stres yaşayabilirsin.

7- Hemen meyve yeme. Sindirimi zor olur ve selülite neden olabilir.

8- Hemen duşa girme. Duş normalde kan akışına iyi gelir ama yemekten sonra kan midedeki sindirim faaliyetleri için kullanılır. Bu da kalbi yorar.

9- Hemen kemer gevşetme. Bu hareket bağırsak düğümlenmesine neden olabilir.

10- Hemen gazlı içme. Gazlı içeceğin meydana getirdiği karbondioksit şişkinliğe neden olur ve sindirimi yavaşlatır.

Bir Şeyler Yazın...

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.