Yatarken Sütyen Takmak zararlımıdır?

Bazı kadınlar yatarken bile sütyen takmayı tercih ediyor.Peki,yatarken sütyen takmanın iç organlara ya da estetik açıdan göğüs yapısına bir zararı var mı?Uzmanlardan konuyla ilgili öanmli bilgiler aldık.İç Hastalıkalr Uzmanı Dr Ülkü Duraksoy,yatarken sütyen takmanın zararları hem dış organlarımıza meme formumuzu bozabileceğini belirtti…!

 

Sütyen ile yatmak ayrıca omuga aksımızın bozulmasına hem de uzun süre kronik travmaya bağlı olarak iç organlarımızda oluşan doku hasarına bağlı kanser hücrelerini tetiklemeye kadar  vardıran süreci başlatabilmektedir.Yapılan birçok araştırmada özellikle ölçümüze uygun olamayan sütyen kullanmanın da meme kanserini tetiklediğine yönelik sonuçlar saptanmıştır…!

Aynı şekilde gece sütyenle uyumak da meme kanserini hassas olan meme dokumuzu sürekli müzmin travmaya maruz bırakacağı için ve doku oksijenlenmesini engelleyeceği düşünülerek kanseri tetiklediği öngörülmekte ve önerilmemektedir.Aynı zamanda büyüme ve gelişme çağında sürekli sütyen ile uyumak omurga aksımızı kötü yönde etkiler.kifoskolyazlara yani omurga eğriliklerine yol açabilir.Bu omurga eğrilikleri de akciğer ve kalp anatomimizin fonksiyonlarını bozabilir…!

‘’Yatarken sütyen takmanın bir faydası vardır ya da yoktur diyemeyiz’’Diyen Estetik ve Plastik Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Naci  çelik’in açıklamaları ise şu şekilde…Aslında kişi nasıl rahat hissederse öyle yatmalıdır.Ancak yatarken sıkı veya toparlayıcı bir sütyen kullanmak veya balenli bir sütyen kullanmak memeye baskı yaparak o bölgedeki lenfatik akımı bozabilir ve bu kronik ağrılara neden olabilir…!

Her ne kadar kronik lenf ödemin kanser de yapabileceği ileri sürülmüşse de memeye sütyen takarak böyle birşeyin olduğu bilimsel olarak henüz kanıtlanmamıştır.Yine yatarken takılacak sütyenin terletici bir kumaştan olmaması da önerilir.Çünkü bu da özellikle büyük memelerde pişik ve yara oluşumuna ve yangılara neden olabilir.Ancak hiçbir sütyen hasta yatarken kullandığı için memesinde şekil bozukluğuna ve sarkmaya neden olmaz…!

Bunu genellikle meme büyüklüğü ve sarkıklığı olan hastalar yatarken rahatsız olmamak için takarlar.Böyle durumlar için de aynen meme estetik ameliyatlarından sonra kullanılan memeyi sıkmayan ve balensiz sporcu sütyenleri veya ameliyat sonrası sütyenlerinin kullanınmasını önermekteyiz…!

Bir Şeyler Yazın...

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.