Yargıtay Başkanı Saraya Gelmeyen Barolara Sert Çıktı!

Yargıtay Başkanı: “’de Yargı Bağımsızdır”

Yargıtay Başkanı İsmail Rüştü Cirit bazı baroların adli yıl açılışına katılmama kararlarını eleştirerek o barolara sert söylemlerle seslendi. Katılmamalarının siyasi olduğunu söyleyen Yargıtay Başkanı;  “Katılmalarını biz de arzu ederdik ama ifade ettikleri şeyler son derece çirkin söylemler. Yargı bağımsızlığı, kuvvetler ayrılığı ve yargının siyasallaşması noktasında ifadelerinin geçerliliği yoktur. ’de yargı bağımsızdır.” ifadelerini kullandı.

Yargıtay Başkanı İsmail Rüştü Cirit
Yargıtay Başkanı İsmail Rüştü Cirit

Nerede Yapalım ?

Yargıtay Başkanı İsmail Rüştü Cirit sözlerine şöyle devam etti;

“2016 yılından bu yana, o tarihte ifade ettiğimiz nedenlerden dolayı adli yıl açılış töreni Millet Kongre ve Merkezi’nde yapılmaktadır ve o tarihte de buna benzer itirazlar olması üzerine 29 Ağustos 2016 tarihinde neden Millet Kongre ve Merkezi’nde adli yıl açılışı yapıldığını izah etmiştim. Bir kere daha izah etmem gerekirse, bizim tabii uluslararası alanda birçok katılımcı ve konuğumuz gelmekte. Birçok yüksek mahkeme başkanları gelmekte ve oldukça geniş bir katılımla birlikte adli yıl açılış törenleri yapılmakta. Yargıtayımızın fiziki imkanları nedeniyle adli yıl açılış törenlerinin Yargıtayda yapılması mümkün değildi. O tarihte, 2016 yılında ‘Nerede yapalım?’ diye arkadaşlarımızla birlikte düşündüğümüzde, o derece görkemli bir geniş toplantıyı ancak milletin vergileri ile yapılan Millet Kongre ve Merkezi’nde yapmaya karar verdik. O tarihten bu yana da Millet Kongre ve Merkezi’nde adli yıl açılış törenlerini yaptık, bu yıl da yapıyoruz.”

Yargıtay Başkanı İsmail Rüştü Cirit

Yargıtay Başkanı İsmail Rüştü Cirit ayrıca Yargıtayın şeffaflık ve hesap verebilirliği açısından geniş katılımlı bir toplantı yapılması gerektiğine dikkati çekerek, “O nedenden dolayı Türkiye Barolar Birliği, tüm başkanları davet edildi. Bazıları, çok küçük bir kısmı katılmayacaklarını ifade ettiler. Bu tamamen kendilerinin takdirinde olan bir konudur. İster katılırlar, ister katılmazlar ancak katılmalarını biz de arzu ederdik ama ifade ettikleri şeyler son derece çirkin, insaf ve adalet ölçülerine uygun olmayan söylemler. Yargı bağımsızlığı, kuvvetler ayrılığı ve yargının siyasallaşması noktasında ifade ettikleri şeylerin tamamen bir geçerliliği yoktur. Türkiye’de yargı bağımsızdır.” diye konuştu.

Yargıtay ülkemizin en gözde kuruluşu…

Cirit, 150 yıllık bir kültürü ifade eden Yargıtayın da tarihten almış olduğu misyonu en iyi şekilde yerine getirdiğini vurgulayarak, “Bugün gene Yargıtay ülkemizin en gözde kuruluşu ve yargı açısından da ülkemiz açısından bir teminattır. Özveri ile çalışılmakta ve bu adli yıl açılış törenini de en iyi şekilde yapacağız bundan sonra yapılacağı gibi. Biz bu tür eleştirilere açık olmakla birlikte insaf ölçülerini aşan eleştirilere de karşı olduğumuzu ifade ettik ve ifade etmeye devam ediyoruz.” dedi.

Yargıtay Başkanı İsmail Rüştü Cirit
Yargıtay Başkanı İsmail Rüştü Cirit

Yargıtay’ın 2 Eylül’de Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nda yapılacak yeni adli yıl açılış töreni davetine barolardan ret cevabı gelmişti. En az 42 törene katılmama kararı alırken, Türkiye Barolar Birliği ise törene katılacağını açıkladı.

Bir Şeyler Yazın...

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Optimized with PageSpeed Ninja