Whatsapp, Instagram ve Facebook Neden Çöktü?

Dünyanın en çok kullanılan 3 sosyal nedya ve mesajlaşma uygulaması aynı anda çöktü. Dün saat 18:00 sıralarında erişimde sorunlar yaşanmaya başladı. Daha sonra ise yaklaşık 8 saat boyunca whatsapp, ve feacebook uygulamaları ve web siteleri çalışmadı. Peki Whastapp, Instagram ve Facebook Neden Çöktü? İşte 2021’in büyük teknoloji faciasının arka yüzü…

instagram, facebook ve whatsapp neden çöktü, 2021 instagram neden çöktü
instagram, facebook ve neden çöktü, 2021 neden çöktü

4 Ekim saat 18:00’da itibaren instagram, facebook ve adlı sosyal medya ve mesajlaşma uygulamalarına erişimde sorunlar yaşanmaya başladı. Daha sonra ise 18:30’dan itibaren bu sitelerin hiçbirine ulaşılamadı. Toplamda 2 milyar kullanıcısı olan uygulamaların bir anda çökmesi ve yaklaşık 8 saat boyunca tekrar açılmaması akılda soru işaretlerine yol açtı.

Whatsapp, ve Facebook Neden Çöktü?

Bu durum sonrası insanlar ve telegram gibi alnernatif uygulamalar yöneldi. Çöken uygulamalardan net bir gelmedi. Fakat insanlar verilerinin çalındığı korkusu yaşarken facebook bu durumun hatalı bir yapılandırmadan kaynaklandığı ve kullanıcı verilerinin çalındığına dair bir delil bulunmadığını açıkladı.

Whatsapp, ve facebook’tan gelen açıklamalar ise şöyle;

  • WhatsApp: “Bazı kişilerin şu anda ile ilgili sorunlar yaşadığının farkındayız. İşleri normale döndürmek için çalışıyoruz ve mümkün olan en kısa sürede güncelleyeceğiz. Sabrınız için teşekkürler!”
  • Facebook: “Bazı kişilerin uygulamalarımıza ve ürünlerimize erişmekte sorun yaşadığının farkındayız. İşleri olabildiğince çabuk normale döndürmek için çalışıyoruz ve verdiğimiz rahatsızlıktan dolayı özür dileriz”
  • Instagram: “ ve arkadaşlar şu anda biraz zor zamanlar geçiriyor ve bunları kullanırken sorun yaşıyor olabilirsiniz. Bizimle kalın, biz varız”

Bir Şeyler Yazın...

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.