Vücudumuz’daki Ağrılar İlaçsız Nasıl Giderilir?

Vücudunuzdaki Ağrıları İlaç Almaksızın Geçirebilecek 10 Yöntem

Ani baş dönmesi, eklem ağrıları ve boğaz ağrısı hemen ilk akla gelen rahatsızlıklardan birkaçıdır. Hemen herkes gün içinde çeşitli ağrılardan şikayetçi olur ve her ufak ağrı için de ilaç almak istemez. Halbuki, evde bulunabilen malzemelerle kolaylıkla bu ağrılardan kurtulunabilir. Bazen bir bazen de her evde bulunan bir gereç, ağrınızın ilacı olabilir. Gelin, ilaçsız 10 ağrı geçirme yöntemine bir göz atalım…

1. Boğaz ağrısını yatıştırmak için bir parça bitter çikolata yiyin

Öksürüyorsanız ve boğazınızın ağrılı olduğunu düşünüyorsanız, bir parça bitter çikolata alıp, yiyin. %80 kakao içerikli bir çikolata seçmeniz daha iyi olur. insanlarına göre, çikolata öksürüğü bastırabilir ve boğaz ağrısını ilaçlardan daha iyi iyileştirebilir. Çalışmalar, kakao sayesinde öksürük sıklığının azaldığını tespit etmiş.

2. Migren ağrılarını azaltmak için su için

Yeterince su içmek dehidratasyonla mücadele etmenize ve migren semptomlarınızı hafifletmenize yardımcı olacaktır.

 Son olarak zerdeçal suyu, kan şekeri metabolizmasını harekete geçirmesi sayesinde Tip 2 diyabet hastalarına fayda sağlayabilir. Her gün bir bardak zerdeçal suyu içmek, yüksek kan şekeri değerlerini fark edilir derecede düşürür.

3. İltihabın neden olduğu ağrıyı kesmek için zerdeçal tüketin

İltihaplarınız varsa, zerdeçalı yiyeceklerinize takviye olarak ekleyin. Özellikle ’da popüler olan bir baharat türü olan zerdeçal, bileşeninin anti-enflamatuar özellikleri sayesinde alternatif tıpta yaygın olarak kullanılmaktadır. Bazı çalışmalarda konvansiyonel ilaçlara zerdeçal karşılaştırıldığında, ağrı kesici gibi iyi bir çözüm yarattığı gözlemlendi.

4. Sırt ağrılarını gidermek için germe hareketleri yapın

Rahat kıyafetler giyin ve yoga matınızı hazırlayın. Yapabileceğiniz çeşitli germe egzersizleri vardır. Bunlar; dizden göğüse eğilme, diz üstü bükülme, oturup eğilme, kobra hareketi ve çeşitli yoga hareketleridir. Sırt ağrınız diğer bazı tıbbi sorunlardan kaynaklanıyorsa, özellikle egzersiz yaparken dikkatli olmalısınız. Germe hareketleri, omurganızı destekleyen kaslardaki gerginliği serbest bırakır ve hareket alanınızı ve genel fiziksel hareketliliğinizi geliştirir.

Kokulardan verimli bir şekilde yararlanmak için, aromaterapi eğitimi almış profesyonelleri ve sertifikalı aromaterapistlerin gözetimi altında uygulama yapılmalı.

Koklama: Bir kase kaynar suya 6 ile 12 damla uçucu yağ damlatın. Başınızın üstüne bir havlu koyarak kokulu buharı içinize çekin. Gözlerinizi açmayın. Ya da koton ped üzerine birkaç damla uçucu yağ damlatın ve derin nefes ile içinize çekin.

Difüzyon: Uçucu yağ difüzörü veya aroma lambaları bu konuda en iyi sonucu verir. Fakat bunların hiçbiri yoksa genellikle havaya spreyle püskürtmeyi öneriyorum. Bu teknik, sinirleri yatıştırır, daha iyi hissetmeye yardımcı olur ve hatta solunum durumunu iyileştirdiği söylenmektedir. Yedi kaşığı suya 10 damla uçucu yağ ilave edin.

5. Baş ağrılarınızdan kurtulmak için uçucu doğal yağ koklayın

Uçucu yağı, banyonuza birkaç damla ekleyebilir veya oturma alanlarınızda bulundurabilirsiniz. Esansiyel yağlar yanıklara neden olabilir, bu nedenle cilde uygulamadan önce başka bir yağla (örneğin hindistan cevizi yağı gibi) seyreltilmeleri gerekir . Kullanabileceğiniz çeşitli uçucu yağlar vardır. Bunlar; lavanta, nane, biberiye, papatya ve diğerler uçucu yağlardır. Bu yağları, aktarlardan edinebilirsiniz.

Esansiyel yağların yatıştırıcı ve rahatlatıcı bir etkisi olduğuna inanılıyor. Bu yüzden kaygı ve stresin neden olduğu baş ağrılarının tedavisinde yardımcı olabilirler.

6. Diş ağrısını yatıştırmak için nane çayı kullanın

Bir çay kaşığı kuru nane yaprağını bir bardak kaynar suya koyun ve 20 dakika bekletin. Demledikten sonra, ağzınızı çay ile temizleyin. Ayrıca ılık, ıslak nane çayı poşetlerini ağrılı diş üzerine koyabilir ve ağrı azalıncaya kadar birkaç dakika bekletebilirsiniz.

Nane, yatıştırıcı ve ağrı giderici etkilerini açıklayan özelliklere sahiptir. Dahası, nanede bulunan mentolün antibakteriyel özelliklere sahip olduğu bilinmektedir.

 Epsom tuzu ile duş almak Vücudunuzdaki zararlı toksinlerden kurtulmak istiyorsanız, bu yönteme bir şans vermelisiniz. Sadece biraz Epsom tuzu ve küvete ihtiyacınız olacak. Epsom tuzu , kimyasal olarak magnezyum sülfat olarak bilinir ve kolay ve ucuz bir magnezyum kaynağıdır. Kas ağrısı, mikoz, burkulma, çürük ve iltihaptan muzdarip insanlar için şiddetle tavsiye edilir.

7. Kemik ve eklem ağrıları için Epsom tuzu ile banyo yapın

Banyonuza 2 bardak Epsom tuzu ekleyip 15 dakika boyunca o su içerisinde bekleyin. Epsom tuzu magnezyum açısından zengindir ve enzim ve sistemlerin düzenli çalışmasını sağlar. Aynı zamanda toksinleri yok eder ve stresi ve iltihabı azaltır.

8. Endorfin salgılamak ve ağrıyla savaşmak için yürüyüş yapın

Egzersiz yapmak oldukça iyidir, ancak eğer ağrılarınız egzersiz yapmanıza engel oluyorsa, yürüyüşe çıkmayı deneyin. Fiziksel aktivite, egzersiz veya yürüyüş, ağrı hissini azaltan endorfinler ve beyin kimyasalları salgılar. Ek olarak, endorfinler bağışıklığı arttırır ve bir öfori hissi yaratır.

9. Adet ağrısını azaltmak için muz yiyin

Adet krampları hissediyorsanız, çerezleri ve çikolatayı atlayıp, muz yemeyi tercih edin. Muzlar potasyum ve B6 vitaminleri bakımından zengindir ve kas kramplarını azaltır. Bu sizi ödem ve şişkinlikten alıkoyacaktır.

10. Kramplardan kurtulmak için kullanın

Spazmları veya kas kramplarını gidermek için sıcak su torbası kullanın. Eğer sıcak su torbanız yoksa, plastik bir şişeden doğaçlama bir sıcak su torbası hazırlayın. Şişeyi sıcak suyla doldurun, bir havluya sarın ve ağrılı bölgeye uygulayın. Yalnız, dikkatli olun! Asla yaralara veya enfekte bölgelere ısı uygulamayın ve suyu fazla sıcak yapmayın. Isı kasların gevşemesine yardımcı olur, ağrıyı hafifletir ve rahatsızlığı giderir.

Bir Şeyler Yazın...

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.