Üniversite Seçimi Nasıl Yapılmalı? En İyi Üniversiteler Hangileri?

Üniversite Seçimi Nasıl Yapılmalı ? En İyi Üniversiteler Hangileri ?

YKS sonuçlarının açıklanmasının ardından üniversite seçimleri ve bölüm seçimleri konusunda öğrenciler ve aileler kara kara düşünmeye başladı. Tabi ki geleceği tamamen şekillendirebilecek bu kararı iyi düşünmek gerekiyor. Peki Üniversite Seçimi Nasıl Yapılmalı ? En İyi Üniversiteler Hangisi ?

Üniversite Seçimi - En İyi Üniversiteler
Üniversite Seçimi – En İyi Üniversiteler

Üniversite Seçimi Nasıl Yapılmalı ?

Üniversite sınavına giren öğrenciler zaten yeterince baskı dolu ve zorlu bir süreç atlattılar. Kısa bir süre sonra ise üniversite ve bölüm seçimi ile tekrar stresli bir süreç yaşıyorlar. Şimdi sakin olma zamanı öncelikle şöyle söyleyelim istenilmeyen veya iş imkanı olmayan bir bölüm okumak, mezun olduktan sonra veya devam eden öğrenim süreçlerinde yüksek lisans, doktora ve bunun gibi büyük zorluklarla karşılaşmak demektir. O yüzden sadece ünniversiteye girmek önemli değildir. Eğer bir iş imkanı yoksa üniversite zaman kaybına ve mutsuzluğa dönüşebilir. Ayrıca öğrenciler şunu da unutmamalıdır ki şehir dışında okudukları zaman bir çok zorlukla daha mücadele edeceklerdir. Üniversite seçimi yapılırken ilk olarak öğrenim görülecek bölüm ile ilgili araştırmalar yapılmalıdır. Bu sayede hem bölüm hakkında bilgi edinilir hemde iş imkanı ve koşulları hakkında bilgi edinilir. Daha sonra yapılacak iş ise seçilen bölümün olduğu üniversiteler ile devam eder.

Üniversite Seçimi
Üniversite Seçimi

Hangi üniversitede seçilen bölümde öğrenim görmek daha avantajlıdır sorusu sorulmalıdır. Tabi bu süreçte soru sadece bölüme yönelik değil, ekonomik ve sosyal koşullarda göz ardı edilmemelidir. Eğer şehir dışı ise öğrencilerin aylık masraflarının ne kadar tutacağı, ev tutulacaksa veya yurda yerleşilecekse fiyatlarına da bakılmalıdır. Son aşama ise sıralama yapmaktır. Bu aşamada yukarıda saydığımız soruları sorarak kolayca sıralama yapabilirsiniz. Fakat şunu unutmayalım ki iş olanağı olan bölümler her zaman 1-0 önde yer alır. Yani öğrencilerin sadece hevesleri ile değil birazda mantıklı düşünmeleri gerekir. Şimdi sizlere Türkiye’in en iyi üniversiteleri sıralamasını paylaşıyoruz karar vermenize yardımcı olabilir.

Türkiye’in En İyi Üniversiteleri İse Şöyle;

1- Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) – Ankara

2- Hacettepe Üniversitesi (HÜ) – Ankara

3- İstanbul Teknik Üniversitesi – (İTÜ) – İstanbul

4- İstanbul Üniversitesi – (İÜ) – İstanbul

5- Bilkent Üniversitesi – (BÜ) – Ankara

6- Ankara Üniversitesi – (AÜ) – Ankara

7- Ege Üniversitesi – (EÜ) – İzmir

8- Gazi Üniversitesi – (Gazi) – Ankara

Bir Şeyler Yazın...

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.