Üç Büyükşehirde Avukatlar Baro Hazırlığında!

Üç büyükşehirde ikinci hazırlığı: Katliamı sanıklarının avukatı eski ’li kolları sıvadı

Çoklu yasasının yürürlüğe girmesinin ardından İstanbul, ve İzmir’de ikinci baro kurma hazırlıkları başladı. İzmir’de Katliamı sanıklarının avukatı da ikinci baro için hazırlandıklarını ifade etti.

Sözcü’den Deniz Ayhan’ın haberine göre, eylemler ve büyük tartışmaların gölgesinde 11 Temmuz’da TBMM’den geçen ‘çoklu Baro’ düzenlemesi konusunda, , İstanbul ve İzmir’de hazırlıklar başladı. İzmir’de eski milletvekili Ali Aşlık ikinci baroyu kurmak için kollarını sıvadı.

İstanbul’da Hukukçular Derneği Başkanı Cavit Tatlı, bugün ilk adımı atacak. Tatlı şu ana kadar bin 500 imza topladıklarını 2 bine ulaşacaklarını belirtti ve başvurularının kabul edilmesinden sonra genel kurul yaparak 2’nci Baro Başkanını seçeceklerini açıkladı. Tatlı bugün çalışmaları konusunda açıklamalarda bulunacak. Ankara’da ise ‘Ankara Hak ve Adalet Barosu’ adlı ile yeni bir baro kurmak için patent başvurusu yapılmıştı.

Ne olmuştu?

TBMM’den geçen düzenlemeyle avukat sayısı 5 binden fazla olan illerde, en az 2 bin avukatla baro kurulabilmesinin önü açılmıştı.

Öğrencilik yıllarında yaş sebze, meyve pazarlama işiyle uğraşan eski AKP milletvekili Aşlık, İzmir Gaziemir Müftülüğü’nde imam-hatip olarak görev yapmış, daha sonra fakültesini bitirip avukat olmuştu. Sivas Madımak katliamı sanıklarının avukatı da olan Aşlık, bir süre önce, “Daha iyisini yapacağımıza kanaat getirirsek, ayrı baro kurmayı düşünüyoruz” açıklamasını yapmıştı.

Bir Şeyler Yazın...

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Optimized with PageSpeed Ninja