Türk’ün Ölüm Fermanını Tarihe Gömen Lozan Olmasaydı? Bakın Neler Olurdu

Lozan ’nin tapusudur: olmasaydı Ayasofya da yoktu

Bugün, tarihimizdeki en önemli günlerden birisi. Kurtuluş Savaşı’nın taçlandırıldığı Lozan Antlaşması’nın 97. yıldönümü. Lozan Antlaşmasıyla, Türk’ün ölüm fermanı olan Sevr tarihe gömüldü…

’ün önderliğinde, “Ya istiklal ya ölüm” parolası ile kazanılan bağımsızlık savaşının ardından imzalanan Lozan Barış Antlaşması, ülkesi ve ulusuyla bölünmez bütün olan Cumhuriyeti’nin varlığını, ekonomik ve siyasal bağımsızlığını uluslararası düzeyde tartışmasız biçimde kabul ettirmiştir.

Lozan Barış Antlaşması, Türkiye Cumhuriyeti’nin tapusudur. Öyle ki Lozan, Anadolu’nun parçalanmasını öngören Sevr Antlaşması’nı geçersiz kılmış ve Anadolu’daki Türk Birliği yeniden sağlanmıştır.

Sevr, Anadolu’yu parçalarken, Lozan’da Türk tarafı Mısak-ı Milli’ye uygun bir antlaşmayı kabul ettirmeyi başarmıştı.

img-4160.jpg

Sevr Antlaşması’ndaki sınırları tamamen reddeden Lozan, günümüz Türkiye sınırlarını çizmekle birlikte Musul,  ve Boğazlar meselesi daha sonra görüşülmek üzere ertelendi. Yunanistan’ın adalarda savaştan önceki yerleşimi ise tasdik edildi. İzmir İktisat Kongresi kararlarına uygun olarak, ülkenin ekonomik bağımsızlığını temin edecek şartlar yazıldı ve kapitülasyonlar reddedildi.

https://www.yenicaggazetesi.com.tr/d/other/cc35c878-07ef-4f68-bdc5-7388431d18e7.jpg

I. Savaşı’nda müttefikimiz olan , imzaladığı Versay Barışını yırtıp 10 yıl içerisinde yeni bir savaşına girerken Lozan’ın günümüzde halen uygulamada kalması, bu antlaşmanın gerçekçi koşullar içerisinde ve Türkiye’nin menfaatleri yolunda imzalandığının bir göstergesidir.

Bir Şeyler Yazın...

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Optimized with PageSpeed Ninja