Türkiye-İran Sınırı Kapatıldı!

Tehlikesi Nedeniyle -İran Sınırı Kapatıldı!

, İran’da nedeniyle ölü sayısının 8’e yükselmesinin ardından İran sınırını kapatma kararı aldı. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, İran’la olan kapılarının geçici olarak kapatıldığını . Koca, “İran’dan ülkemize yapılacak kara ve demiryolu geçişleri, bugün saat 17.00 itibariyle geçici olarak durduruldu.” ifadelerini kullanırken, “Tüm uluslararası uçuşlar ise, tek taraflı ve geçici olarak durduruldu. Yani İran’dan  Türkiye’ye gelişler durdurulmuş oldu. Türkiye’den İran’a gidişler ise devam ediyor olacak.” dedi.

son dakika
son dakika

Sağlık Bakanı Açıkladı!

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca sınırın kapatılması ile ilgili olarak şunları söyledi;

İran’da 3 adet kara hudut kapımız bulunuyor. Buna ilaveten Iğdır’dan özel Nahcivan’daki Dilucu  Kapısı da bulunuyor.

Bilim Kurulu’nun  önerisiyle, taviye kararları kapsamında sınır hareketliliğinin azaltılması noktasında, ilave tedbirlere ihtiyaç duyuldu. İran’daki tablonun giderek artış göstermesi nedeniyle, komşumuzla sınırlarımızı geçici olarak kapatma kararı aldık.

Dışişleri , İçişleri, Ulaştırma, Ticaret ile ilgili bakanlıklarımızla koordinasyon halindeyiz. Kararlar, tüm valiliklere bildirilmiş oldu.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca

İran’dan ülkemize yapılacak kara ve demiryolu geçişleri, bugün saat 17.00 itibariyle geçici olarak durduruldu. Tüm uluslararası uçuşlar ise, tek taraflı ve geçici olarak durduruldu. Yani İran’dan  Türkiye’ye gelişler durdurulmuş oldu. Türkiye’den İran’a gidişler ise devam ediyor olacak.

Türkiye Cumhuriyeti tüm imkanlarıyla bu hastalıkla mücadelede İran halkının ve hükümetinin yanındadır.

Cuma günü açıkladığımız tedbirler çerçevesinde, İran’dan ülkemize kara hudut kapılarından yapan tüm yolcular tek tek muayene edilmekteydi. Yolcularda, ateş, burun akıntısı, öksürük gibi herhangi soğuk algınlığı belirtisi tespit edilirse, yolcu Türk vatandaşıysa, gözlem altına alınarak numuneleri referans laboratuvarımıza gönderiliyordu. Yolcu İran ya da başka ülke vatandaşı ise ülkemize girişine izin verilmedi. Bu çerçevede dün ve önceki gün, 8 Türk vatandaşı olmayan İran vatandaşının bu anlamda hastalık bulgularının olması sebebiyle ülkemize girişleri verilmediğini de istiyorum.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca

Bir Şeyler Yazın...

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.