Türkiye İle Yunanistan Arasında Gerilim!

Tansiyon yükseliyor! Karşılıklı çok sert açıklamalar..!

Türkiye ile Yunanistan arasında ’de sınırı geçen iki askerin tutuklanmasının yarattığı gerilim devam ederken, bugün de iki ülkeden karşılıklı sert açıklamalar geldi.

Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras, Documento gazetesine gönderdiği açıklamada Türkiye’ye iki askeri serbest bırakması çağrısını yineledi.

Çipras, “İnsan hayatı ve insan özgürlüğü, güç mücadelesinin piyonu ve şantaj aracı değildir ve olmamalıdır” dedi.

Türkiye ile Yunanistan’ın kara sınırını oluşturan Meriç Nehri’ndeki Karaağaç bölgesinde devriye gezen iki Yunan askeri, Türk tarafında geçtikten sonra yakalanmıştı.

Birinin teğmen, diğerinin de astsubay çavuş olduğu belirtilen askerler, ifadelerinde sınırı yanlışlıkla geçtiklerini söylemişti. Ancak iki , Mart ayında “askeri casusluğa teşebbüs” ve “askeri yasak bölgeye girmek” suçlarından tutuklanmıştı.

Gerilimi tırmandıracak açıklama: Sınıra 7 bin gönderdik!

Yunanistan askerlerin serbest bırakılmasını defalarca talep ederken, zaman zaman tepkilerin düzeyi de sertleşti.

Milliyetçi söylemleriyle tanınan Yunan Savunma Bakanı Panos Kammenos’un, Cumhurbaşkanı  için kullandığı ifadeler Yunanistan’da da büyük tepki toplamıştı.

Bozdağ: Bazı kifayetsiz siyasiler ilişkileri bozmaya uğraşıyor

Türkiye’de de Başbakan Yardımcısı ve Sözcüsü Bekir Bozdağ, ’dan attığı mesajlarla Yunanistan’a tepki gösterdi.

Bozdağ, “Türkiye, Yunanistan ile ilişkilerini geliştirmek ve güçlendirmek için pek çok olumlu adım attı. Bu gerçeğe rağmen maalesef Yunanistan’daki bazı kifayetsiz siyasiler, Türkiye Yunanistan ilişkilerini bozmak için uğraşıyor” dedi.

Bozdağ ayrıca, Yunanistan’da bazı bakanların Türkiye hakkında “haksız ve provakatif açıklamalar” yaptığını ve bunların Yunanistan’ın yararına olmadığını da ifade etti.
İki askerin tutuklanmasının yanı sıra Yunanistan’ın 15 Temmuz 2016’daki girişiminin ardından bu ülkeye kaçan sekiz askeri Türkiye’nin talebine rağmen iade etmemesi ve ’deki doğalgaz arama çalışmaları da iki ülke arasında son dönemde sıkıntı yaratan diğer konular.

Bir Şeyler Yazın...

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.