Türkiye Asker Göndeririz Demişti! Libya’dan Açıklama Geldi

Türkiye ‘asker göndeririz’ demişti: Libya’dan önemli açıklama

Libya’nın yasal meşru temsilcisi Ulusal Mutabakat Hükümeti İçişleri Bakanı Başağa, üslerini yabancı devletlere açan Hafter’in paralı güçlerine karşı koymak için Türkiye’den olarak askeri destek isteyeceklerini açıkladı.

Libya’nın yasal meşru temsilcisi Ulusal Mutabakat Hükümeti (UMH) İçişleri Bakanı Fethi Başağa, başkent Tunus’ta toplantısında, darbeci general Halife Hafter’in ülkesinde Birleşik Emirlikleri’ne askeri üs verdiğini belirterek, güvenlik şirketi Wagner’e mensup yabancı savaşçılar, Cancavid milisleri ve Çadlı isyancıların cephede beraber savaştığını söyledi. 

Başağa, “ üslerini yabancı devletlere açan Hafter’in paralı güçlerine karşı koymak için Türkiye’den olarak askeri destek isteyeceğiz” diye konuştu.

Libya’nın “uluslararası tanınırlığa sahip meşru bir hükümetinin bulunduğunu, uluslararası toplum nezdinde de temsilcisinin bu hükümet olduğunu vurgulayan Başağa,”Türkiye, Tunus ve Cezayir’le iş içinde halkımıza, güvenliğimize ve istikrarımıza hizmet eden bir ittifak içinde olacağız.” ifadesini kullandı.

Başağa, BM himayesinde gerçekleşecek ve tüm Libyalıları kapsayacak bir girişimi de memnuniyetle karşıladıklarını kaydetti.

()

Bir Şeyler Yazın...

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.