Türk Profesör Korona Belasından Kurtulmanın Tek Yolunu Açıkladı

Türk profesör ‘bu olmadan rahat edemeyeceğiz' diyerek korona belasından tek çıkış yolunu açıkladı

Bakanlığı Toplumda Yönetimi Kurulu üyesi Prof. Dr. Deniz Çalışkan, toplumun yüzde 60 ve 85'ini aşılana kadar maskelerin takılmaya devam edeceğini açıkladı. Çalışkan, önümüzdeki yaz ayları için daha iyimser baktığını belirtti.

Korona virüs salgını tüm dünyada etkisini hızla artırırken, bir yandan da çalışmaları devam ediyor. Sağlık Bakanlığı Toplumda Salgın Yönetimi Bilim Kurulu üyesi ve Üniversitesi Tıp Fakültesi Sağlığı Ana Bilim Dalı öğretim üyesi Prof. Dr. Çalışkan, korona virüs aşısıyla ilgili, olunsa dahi önlemlere devam etmek gerekir. ‘Aşı oldum ben, artık hiçbir önleme riayet etmeyeceğim' diyemezsiniz. Çünkü aşının koruyuculuğu ve süresiyle ilgili çok uzun bir süre geçmedi” diye konuştu. 

“TOPLUMUN YÜZDE 85'İNİN AŞILANMASI GEREKİYOR”

Kış aylarında maskelerden kurtulmanın mümkün olmayacağını söyleyen Prof. Dr. Çalışkan, şöyle konuştu:

“Bu artık yaşamımızın bir parçası. Çünkü salgınlar, koronayla başladı ve devam edecek öngörüleri var. O nedenle maskeli hayata alışmamız gerekiyor. Ama aşının bulunması çok ümitkar. Toplumun kurallara uyumunun kış koşullarında artıyor olması umutları tazeliyor. Yaz- bahar ayları geldiğinde kontrollü bir sosyal yaşam bizim için mümkün olacaktır. Kontrollü bir sosyal yaşamda maskesiz de olunabilir. Ama kontrol çok önemli. Kontrollü sosyal yaşam koronayı yenecek, diye düşünüyorum. Koronayla kontrollü sosyal yaşamda yazın daha rahattık. Geçen sene mayıs itibarıyla başlamıştık kontrollü sosyal yaşama. Önümüzdeki yıl içinde mayıs haziran aylarında, bahar, yaz aylarında kontrollü sosyal yaşamda maskeden kurtulabiliriz, diye düşünüyorum ama mesafe kurallarına açık alanda dikkat edilirse. Aşılama yüzde 60'ın, 85'in üzerine çıkana kadar maskeli yaşama kış mevsiminde uzunca bir süre devam etmek zorunda kalabiliriz.”


‘AŞININ KORUYUCULUĞUNA BAKIYORUZ'

Prof. Dr. Çalışkan, 'de ilk kullanıma geçecek olan inaktif aşının sağlık personeli ile daha sonra 65 yaş üstü ve hastalığı olanlarla birlikte aşama aşama uygulanacağını hatırlatarak, “Aşı varsa, aşı korunmada ilk tercihtir. Aşı ile korunabilir hastalıklarda, hastalığı doğal yolla geçirdiğinizde karşılaşacağınız sorunlar çok yüksek olduğu için aşı varsa aşı uygulanır. En ucuz, en kolay, en etkili korunma yöntemidir. Menşesi önemli değildir. ü aşısında biz aşının hangi ülke tarafından üretildiğine değil üretim teknolojisine ve koruyuculuğuna bakıyoruz. Bugüne kadar yaptırdığımız aşılarda ‘Çin aşısı', ‘Alman aşısı', ‘ aşısı' dememiştik bundan sonra da demeyeceğiz. En etkili olan en güvenli olan aşıyı sunmaya devam edeceğiz” diye konuştu.

Bir Şeyler Yazın...

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.