Türk Bilim Adamlarının Geliştirdiği Pfizer/BioNTech Aşısı İlk Defa 90 Yaşında Bir Kadına Yapıldı

Büyük gün! İlk Pfizer/BioNTech aşısı 90 yaşında bir kadına yapıldı

Bugün bütün dünyanın gözü İngiltere’de olacak. Pfizer / BioNTech tarafından geliştirilen Covid-19 aşısına ilk resmi onayı veren İngiltere tarihinin en büyük aşılama kampanyasına bugün başlıyor. Aşı ilk kez Coventry kentinde 90 yaşındaki bir kadına yapıldı. İşte görüntüler…

Dünya nefesini tuttu, bu görüntüleri izliyor. Corona virüs salgınının en önemli dönemeci tam da şu anda yaşanıyor. Corona virüste ilk toplu aşılama başladı, herkes bu fotoğrafa kilitlendi.

Türk bilim insanı Prof. Dr. Uğur Şahin’in kurucu ortağı olduğu Alman biyoteknoloji firması BioNTech’in Amerikan ilaç şirketi Pfizer ile geliştirdiği yeni tip Corona virüs (Kovid-19) aşısı ilk kez Coventry kentindeki bir üniversite hastanesinde 90 yaşındaki bir kadına yapıldı.

Sky News’te yer alan bir habere göre, İngiltere’nin Coventry kentindeki bir üniversite hastanesinde 90 yaşındaki Margaret Keenan isimli bir kadına TSİ 09.31’de ilk Kovid-19 aşısı vuruldu.

Burada konuşan Keenan, herkese aşı yaptırmaları çağrısında bulunarak “İlk olmak benim için bir ayrıcalık. İsteyebileceğim en iyi erken doğum günü hediyesi. Bu, yılın büyük bir bölümünde tek başıma kaldıktan sonra Noel’de ailem ve arkadaşlarımla vakit geçirebileceğim anlamına geliyor.” ifadelerini kullandı.

Aşının saklama koşullarındaki zorluk nedeniyle aşının yapılacağı öncelikli gruplar, randevu sistemiyle hastanelere taşınacak. Sağlık Bakanı Matt Hancock, ilk aşamada 800 bin Kovid-19 aşısının aşılama merkezlerine dağıtıldığını ve bu yılın sonuna kadar 2 milyon aşının teslim alınacağını umduklarını söylemişti.

Bundan yaklaşık 1 yıl önce Çin’den gelen ‘Gizemli solunum yolu hastalığı’ haberleri hepimizi endişelendirmiş olsa da hiçbirimiz hayatlarımızın bir salgınla değişeceğini tahmin edememiştik.

1 yıl içinde tüm dünyaya yayılan, 68 milyona yakın insana bulaşan ve 1,5 milyon insanın hayatını kaybetmesine neden olan Kovid-19 salgınında nihayet tünelin ucunda ışık göründü ve bugüne kadarki en tarihi adım atıldı.

Pfizer/Biontech tarafından geliştirilen Kovid-19 aşısına ilk onay veren ülke olan İngiltere aynı zamanda toplu aşılamaya başlayan ilk ülke olarak bugün tarihinin en büyük aşı kampanyasını başlatıyor.

İngiltere’de belirlenen ilk gruplara Pfizer/BioNTech tarafından geliştirilen Corona virüs aşısı bugün yapılmaya başlanıyor.

İlk etapta, 80 yaş üstündekilere ve bazı sağlık çalışanlarına aşı yapılması ve aşılamanın önceden belirlenen yaklaşık 70 hastanede gerçekleştirilmesi öngörülüyor.

Bir Şeyler Yazın...

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.