Trabzonlulara Rum Diyen AKP’li Başkana Suç Duyurusu

Nadir Ataman, ve halkına yönelik ‘Pontus’ imasında bulunan Esenler Belediye Başkanı Tevfik Göksu hakkında duyurusunda bulundu

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Meclis Üyesi Nadir Ataman, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adayı Cumhuriyet Partisi İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı ve halkına yönelik ‘Pontus’ imasında bulunan Esenler Belediye Başkanı Tevfik Göksu hakkında duyurusunda bulundu. Ataman, “Tevfik Göksu, ’nin barış ortamına ihtiyacı olduğu bir dönemde sırf Ekrem İmamoğlu’na oy kaybettireceğim diye tüm halkına hakaret etti. Buna duyarsız kalamazdım. Dünyada hiçbir fert ya da toplum ırkçılık üzerinden hakaret etmeyi hak etmiyor” dedi.

trabzonlulara rum diyen başkan
Trabzonlulara “Rum” diyen başkan

Ekrem İmamoğlu üzerinden Trabzonlulara “Yunan” benzetmesi yapmıştı.

Sözcü’den Şeyma Ulusoy’un haberine göre, Katıldığı bir iftar programında konuşma yapan Esenler Belediye Başkanı ve ’nin İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Grup Başkanvekili Tevfik Göksu, Ekrem İmamoğlu üzerinden Trabzonlulara “Yunan” benzetmesi yapmıştı.

Tevfik Göksu - Esenler Belediye Başkanı
Tevfik Göksu – Esenler Belediye Başkanı

Tevfik Göksu, konuşmasında “Ne diyor Yunan medyası İstanbul’u Yunan kazandı. Bir dakika ya. Bu arkadaş ? ’nin adayı ?” diye sormuş, vatandaşlardan gelen “Trabzonlu” yanıtına ise “Yaaaa… Hesap büyük, olay büyük” diye karşılık vermişti.

Nadir Ataman Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulundu.

Göksu’nun Trabzonlular başta olmak üzere kamuoyu tarafından büyük tepki çeken sözleri sonrası, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Meclis Üyesi Nadir Ataman Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulundu.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Meclis Üyesi Nadir Ataman
İstanbul Büyükşehir Belediyesi Meclis Üyesi Nadir Ataman

Nadir Ataman suç duyurusu dilekçesinde, “Tevfik Göksu, katıldığı iftar programında Ekrem İmamoğlu’nun Trabzonlu olması üzerinden tüm Trabzon halkına ‘Pontus Rum’ olduğunu iddia etmiştir. Bu sözler Cumhuriyeti vatandaşı olarak beni fazlası ile rencide etmiştir. Açıkça nefret suçu işlemiş halkı kin ve nefret duyguları ile kışkırtmaya çalışmıştır” dedi.

“Bu konuşma Suç Teşkil Ediyor”

Kamuoyunda ve gazetelerde yer alan bu konuşmanın suç teşkil ettiğini hatırlatan Nadir Ataman, gerekli kovuşturmanın yapılarak Göksu’nun “Halkı kin ve düşmanlığa tahrik veya aşağıla“ ve “Nefret ve ayrımcılık“ suçlarından cezalandırılmasını istedi.

“Yanlış tavrını sürdürmeye devam etti.”

Sözcü’ye konuşan Nadir Ataman, “ İstanbul’u kaybedince Esenler Belediye Başkanı da kendisini kaybetti. Hırsı aklının önüne geçti ve Türkiye’nin barış ortamına ihtiyacı olduğu bir dönemde sırf Ekrem İmamoğlu’na saldıracağım diye tüm Trabzon halkına hakaret etti. Buna duyarsız kalamazdım. Dünyada hiçbir fert ya da toplum ırkçılık üzerinden hakaret etmeyi hak etmiyor. Bunlar çok geride kaldı. da sınırları kaldırırlar bizde ise Tevfik bey gibi siyasetçiler hâlâ bölgesel milliyetçilik, ırkçılık üzerinden halkı bölmeye çalışır. Biz İBB meclisinde kendisinden bir özür bekledik ancak o tam tersini yapıp bölücülük yapmaya, yanlış tavrını sürdürmeye devam etti.” diye konuştu.

Bir Şeyler Yazın...

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Optimized with PageSpeed Ninja