THD Başkanı Turhan Çakar:Sebzelere Gelen Zam Maaş Zamlarını 5’e Katladı

Sebze zammı, maaşlardaki artışı 5’e katladı

Hakları Derneği (THD) Başkanı Turhan Çakar, son bir yılda tarihi rekorunu kıran sebze fiyatlarının maaş artışlarının yaklaşık 5 kat üzerine çıktığını söyledi.

İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) açıkladığı verilerini değerlendiren Çakar, Şubat 2018 ile Şubat aylarını kapsayan bir yıllık dönemde sebzedeki enflasyonun yüzde 95.25’e ulaştığını, böylece halkın en önemli tüketim mallarından olan sebzenin maaş artışlarının 4.7 katına çıkarak yoksul halk için adeta ulaşılamaz hale geldiğini savundu.

Çakar, sebze fiyatlarındaki olağanüstü artışın ve gıda politikalarının iflasını ortaya koyduğunu belirtirken, “Bu yanlış politikalardan dolayı kaybedenler küçük çiftçiler ile tüketicilerdir. Kazananlar ise, tarımda ve gıdada üretim, dağıtım, tüketim, ithalat ve politikalarını belirleyen, yönlendiren ve pazara egemen olan emperyalist şirketleri ve onların yerli ortakları ile aracılardır” dedi.

TÜİK verilerine göre son bir yılda kuru soğanda fiyat artışı yüzde 219.8 olurken, pırasanın fiyatı yüzde 152.3, ıspanağın fiyatı yüzde 135.2 yükseldi. Bir yılda patates fiyatı yüzde 135, yeşil soğan yüzde 122.5, sivri biber yüzde 119.1, marul yüzde 112.2 arttı.

Çakar, nüfusun yaklaşık yüzde 20’sinin açlık sınırının altında, yüzde 60’dan fazlasının yoksulluk sınırının altında olmak üzere, toplamda nüfusun yüzde 80’den fazlasının açlık ve yoksulluk sınırının altında yaşadığını ifade ederken, açlık sınırının altında yaşayanların et ve süt ürünlerinden sonra artık yeterli sebze ve meyve dahi tüketemez hale düştüğünü söyledi.

Bir Şeyler Yazın...

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.