Teff Tohumu Çayı Nedir? Faydaları ve Zararları Nelerdir?

Teff Tohumu faydaları ve zararları nelerdir?

Teff tohumu, son dönemlerde adından bir hayli bahsettirmeyi başardı. Zayıflamaya fayda sağladığı söylenen Teff tohumlu çayın aslında çok fazla zararı olduğu ortaya çıktı. Teff tohumu nedir? Faydaları ve zararları nelerdir?

Teff Tohumu
Teff Tohumu

Kuzey Etiyopya’da yetişen bir bitki olan Teff, minik taneciklere sahip olan bir tahıl çeşididir. Bu bitki, yapılan araştırmalara göre dünyanın en ufak tahıl tanesi olma özelliğine de sahip. Beyaz, kırmızı ve kahverengi olmak üzere 3 çeşidi bulunan teff tohumunun özellikleri de türüne göre farklılık gösterir.

Teff tohumlu çay, içerisinde teff başta olmak üzere yaklaşık 20 çeşit bitki eklenerek hazırlanan bir çaydır. Dünyaca ünlü yıldızlar da dahil olmak üzere pek çok insanın zayıflamak için tükettiği bu çayın vücuda zararları olduğu ortaya çıktı. Teff tohumlu çay bilinçsiz tüketildiğinde sağlığı tehdit ediyor.

Teff tohumlu çay gibi ‘hızlı kilo verdirir’ adı altında satılan besinlerin uzun süreli kullanımı bağırsak hareketlerini bozuyor. Zamanla kalıcı kabızlık, kalıcı ishale sebep olabiliyor. Bu tür çaylar, sadece bağırsaktan su atımına yardımcı oluyor.

Vücut idrar ve dışkı yoluyla su kaybediyor. Bu su kaybıyla birlikte yüksek oranda potasyum kaybı da yaşanıyor. Kalp, kaybettiği potasyum ile aritmiğe giriyor ve bu durum ölümle dahi sonuçlanabiliyor.

Bir Şeyler Yazın...

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.