Tarım’da Çözüm Çiftçi’de…

Bir Kere Olsun Çiftçileri Dinleyin…

Son günlerde fiyatlarının yükselmesi ile gündeme oturan patates ve soğan ile ilgili çeşitli söylemler ve görüşler yer aldı. Tarım’da kalkınmanın ve ilerlemenin sırrını ise çiftçiler biliyor. Seslerini duyurmaya çalışan çiftçileri görmezden gelen , başarısız tarım politikaları ile her geçen gün ülke tarımına zarar veriyor. Patates ve soğan ile ilgili görüşlerini bize sayfamızdan ulaştıran, Kazım Yılmaz konu ile ilgili bizlere görüşlerini yazdı. İşte Çiftçilerin şikayetleri ve Görüşleri…

“Sayın iktidar sahibi ve onun trollerine sesleniyorum. Bu yazıyı iyi okuyun vay patates lobisi vay soğan locası bu işleri bırakın. Siz yıllardır mercimek lobisine teslim oldunuz beyinleriniz mercimek kadar olduğu için şimdi milletin emeğine çökmeyin.

Fotoğraf Kazım Yılmaz

Patates ve soğan işi kumardır. Öyle buğday gibi sabit fiyatı yoktur. Vahşi kapitalizm hissedilir sektörün her yerinde. Arz ve talep belirler fiyatı kendi kendine. Çok verimlidir yumrulu bir bitki olduğu için patates 700 kg tohum attığın dönüme 8 ton verir. Bereketlidir patates, o yüzden ın yiyeceğidir.

Ama pahalıdır, zahmetlidir. Bir bebek gibidir patates. Bir bebek gibi herşeyiyle ilgilenirsin. Ekimden hasata kadar hep içindesindir. İç Anadolu için söylüyorum Nisanda tarla hazırlıkları ile başlar Kasım’da son bulur kışlık patatesin serüveni. Sizin Aralık’ta yediğiniz patatesin doğuşu nisan ayıdır yani bir bebek 7-8 ayda anca gelir dünyaya. Ve oldukça masraflıdır üretim maliyeti fazladır.

Fotoğraf Kazım Yılmaz

Gelin şu faiz lobisine inat şu maliyetlere bakalım hakikatten bu faiz lobisi mi yapıyor bu işleri. Maliyetler 100 dekarlık alan için hesaplanacak.

Maliyetleri Kalem Kalem Açıklandı…

Fotoğraf Kazım Yılmaz

Maliyetler: Tarla kiralama maliyeti dekar başı 150 lira 150×100=15000 TL Tohum maliyeti: Dekara 400 kg tohum kilosu ’dan ithal ise 1.50 krs. İthal değilse 70 krs kg fiyat 100 dekar× 400 kg patates×1.50 krs=60000 TL 100 dekar×400 kg patates×70 krs=28000 TL Gübre maliyeti Gübre fiyatı 1.40 krs uygun yollu olanı Bir dekara 250 kg gübre atılıyor. 100 dekar×250 kg gübre×1.40 krş=35 bin TL Bu gübre tarla hazırlığı için olan gübre birde ekimden sonra sulama ile atılan var Ondada 10 bin liralık bir gübre gider. İlaç maliyeti: Tarlalar iç Anadolu’da hastalıklı uyuz ve kanser adlı hastalıklar var bunlar çok maliyetli 100 dekarlık bir alana 13 bin en aşağı ilaç kullanmak gerekir. Ayrı olarak böcek ot mantar mildiyo içine ilaç kullanmak gerekiyor. Ayrıca böcek ot bir kere sıktınız gitmiyor bunlar tekrar geliyor bir kaç yapmanız gerek 10 bin lirada bunlar için diyelim en aşağıdan söyleyerek. Elektrik maliyeti: 30 bin lira civarında olucaktır. Fazlası var eksiği yok. Tam rakam verememe nedenim sulama dalgıcının gücüne kuyu derinliğine kuyu ile tarla arasındaki mesafeye göre değişiklik göstermesidir.

Mazot maliyeti: 15 bin lira onu diyelim azından. Traktör bakım makina onarım maliyeti: 8 bin lira Sulama işçisi maliyeti Aylığı 3000 lira× 4 ay=12 bin lira Günlük 1 paket sigara × 120 ay ×10 lira=1200 lira Yemesi içmesi 3 bin lira Toplama işçisi maliyeti= 15 bin lira Depolama maliyeti= 9000 lira Çuval haşa maliyeti 7000 lira Unuttuğum olabilir şimdi toplayalim kaç lira çıkıyor. Nakliye var dahada onuda yazmayalım, traktör taksidi taksidi var. 210 bin TL çıkıyor düz 200 bin lira diyelim. Yani dekar maliyeti 2000 lira çiftiye. Peki dekarı ne vericek ortalama 4 ton verir . 100 dekar ×4000 kg= 400 ton yapar. Bu yıl tarla fiyatı 30-40 krs 40 krs de 160 bin lira eder. 40 bin lira içeride çiftçi. Ha buna destek olarak devlet hiçbir şey vermiyor hep kendinden.

Daha bunun düşük verimi vs var onları katmadım ilaç atsan bile hasta çıkan yer var. Ürüne alıcı bulamama sıkıntı var hadi buldun verdin para alamama sıkıntın var. Patatesi alıp paranın üstüne yatma sıkıntın var. Bunlar kredi ile dönüyor kredi borcu gelip çatıyor. Ürün satamazsan veremezsin işçi parasını istiyor ilaç aldığın yer istiyor her yer istiyor. Bu çiftçinin bir ailesi var bir şeyler yeyip içecek bu kadar emeği var bir şeyler alacak ev araba bunlara para lazım Bağ-Kur primi yatacak doktora gidecek bunlar çocuğu oluyorsa ki okuyor ona para lazım olacak. Üstüne başı bir-şey alacak Kurbanda illaki bir-şeyler kesicek arabası olucak ona mazot lazım hakaret etmesi için. Şimdi bu sektör 2-3 yıldır hep 40 krs bandında yani çiftçi bir kredi yetmedi bir daha çekti borç aldı yetmedi birşeyleri sattı. Birileri diyecekki bak kredi çekebiliyor kredi çekmesi iyi bir-şey değil borçlanmak demek. İnsanların evlerine haciz geldi aileler dağıldı intihar edenler oldu batanlar köyden gidenler oldu. Aileler dağıldı. Böyle bir kumar işte bu illet. Çok büyük kaybettirirken büyük kazandırır. Büyük kazanma kısmına gelince şuan tarlada 3 lira×400 ton 1 trilyon 200 bin lira yapar çok büyük para . Bunda 3 yıl önce böyle etmiş çok kişi zengin olmuş ertesi tekstilcisi öğretmeni polisi hâkimi patates işine girmişti. Seneyede öyle olur büyük ihtimalle. Herkes işini yapsın çok değil planlı ekilsin kooperatifleşme olsun aracı kalksın halk kendi aracı olsun. Lobi vs hikaye olur. Anlayacağınız ortada bir lobi vs yok bir fobi var tarımı yönetememe fobisi. Diyorlarki depolarda patates soğan varmış. Cahil bunlar yazlık çeşit patates hasat zamanı şimdi. Gidin marketten alın o patatesi eve koyun kaç gün kalacak en fazla 7 gün depoda 20 gün kalsın sonra çürür sonra çürük lobisi olur. O koyulduğu iddia edilen depolar Nevşehir ve Kayseri’de. Nevşehir kavak kasabası uçhisar sahinefendi mazı köylerinde ve bu depolar il özel idaresinden ruhsatlı. Alsın ı adresinde verdim gitsin baksın bulsun patates soğan…”

Kaynak: Çiftçi Kazım Yılmaz

Bir Şeyler Yazın...

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.