Süleyman Turan Hayatını Kaybetti!

Sinemasının Ünlü İsmi Hayatını Kaybetti!

filmlerinde yakışıklı, kültürlü ve bilgili genç mühendis, doktor ve iş adamı karakterleri ile tanınan, babacan ve insancıl karakterler rollerini üstlenen 82 yaşında geçirdiği krizi sonrası İstanbul Kadıköy’de bulunan evinde hayatını kaybetti.

Süleyman Turan Yeşilçam
Süleyman Turan Yeşilçam

Süleyman Turan Kimdir? Süleyman Turan Neden Öldü?

Ünlü Yeşilçam Yıldızı Süleyman Turan 82 yaşında İstanbul Kadıköy’de bulunan evinde geçirdiği krizi sonrası hayatını kaybetti. Peki Süleyman Turan Kimdir?

Süleyman Turan Kimdir
Süleyman Turan Kimdir

19 Kasım 1936 yılında İstanbul Kadıköy’de doğan Süleyman Turan’ın Gerçek Adı Süleyman Başturan’dır. İlk, orta ve liseyi Kadıköy’de okudu. Liseyi Haydarpaşa Lisesi’nde bitirdi. Daha sonra İstanbul Üniversitesi İngiliz Filolojisine okumaktayken bu bölümü ancak üçüncü sınıfta bırakır. Yedek subay olarak askere gittiği sırada Kore savaşı’na gönüllü olarak gider.

Kore Şavasın’da birliğine katılan Turan, Japonya’ya gider ve Japonya’da askerler arasında düzenlenen bir yetenek yarışmasında askerler İngilizce yazılan bir piyes ile katılır ve birinci seçilir. Bu onun sahne sanatlarına başladığı ilk denemesi olmuştur. Yine bir gece Tokyo’da bir gece kulübüne gittiklerinde bir çekimine şahit olurlar. Brezilya-Japonya co-prodüksiyonu olan bir filmdir bu. Bu filmde figüran olarak oynar. Askerliği bitmesine rağmen ’ye dönmez ve uzun bir süre uzak doğu ve ’da macera yaşar. Sahneye adımlarını İstanbul’da bir tiyatro oyunu ile atan Süleyman Turan’ın oynadığı ilk Osman Seden’in yönettiği ve baş rollerde; Türkan Şoray, Tamer Yiğit, Öztürk Serengil, Hulusi Kentmen’in olduğu “Sayın Bayan” filmi olur. 1962’de Tiyatroya başlayan Süleyman Turan, “Harput’ta Bir Amerikalı” oyununda başrol oynar. 1970’li yıllarda sineması birkaç sene sinemadan uzaklaşarak çizgi-roman ve senaryo yazarlığı yapan Turan, TRT’den gelen bir teklifi değerlendirirerek sesli çekilen ilk filmlerden biri olan “Sarıpınar 1914¨ de rol alır. Süleyman Turan, önme Dolap ( Filmi)1983, Baş Belası ( Filmi)1982, Sevgili Dayım ( Filmi)1977 filmlerinin senaryolarını yazmıştır.

Bir Şeyler Yazın...

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.