Şule Çet Cinayeti İle İlgili Tüm Ayrıntılar…

Şule Çet Cinayeti İle İlgili Tüm Ayrıntılar…

’da bir plazada 20. kattan şüpheli bir şekilde düşerek hayatını kaybeden üniversite öğrencisi Şule Çet’in ölümüyle ilgili tutuklanan Çağatay A. ve Berk A.’nın mahkemede verdikleri ifadeleri ortaya çıktı. Şule Çet’le aynı odada olduğu belirtilen Çağatay A. suçlamaları reddederken; Berk A. ise olay esnasında dışarıda olduğunu savundu.

Üniversite öğrencisi Şule Çet (20), ’daki bir plazanın 20. katından şüpheli bir şekilde düşerek hayatını kaybetmişti. Olayın intihar olduğu iddia edilmişti. Olayın ardından gözaltına alınıp serbest bırakılan Çağatay A. ve Berk A. kapsamında tutuklanarak cezaevine gönderilmişti. Çağatay A.’nın ve Berk A.’nın mahkemede verdiği ifadeler ortaya çıktı.

KATİL ZANLISI TECAVÜZ İDDİASINI REDDETTİ

Şule Çet’in katil zanlısı olarak gösterilen Çağatay A., savunmasında “Suçsuzum” dedi. Tecavüz iddialarını reddeden Çağatay A. “Maktülle cinsel amaçlı değil, başka hiçbir şekilde yakınlaşmamız olmadı” şeklinde ifade verdi. Çağatay A. daha önce verdiği ifadeyi tekrar ettiğini belirtti.

“ÇAĞATAY’IN ELİ ŞİŞMİŞTİ, ONA VURDUM”

Şüphelilerden Berk A. ise olay anında odada olmadığı ifade ederek suçsuz olduğunu savundu. Berk A. olaydan sonra sinir krizi geçirip genç kızla aynı odada bulunan Çağatay A.’ya vurduğunu öne sürdü. Berk A., ifadesinde şöyle konuştu: “Onlar içerideydi. Ben olay yerinde yoktum. Atladığını düştüğünü görmedim. Çağatay yanıma geldi. Kızın atlayıp gittiğini söyledi. Çağatay’ın elinin şiştiğini gördüm. Olayın vahim olduğunu anladım. Hemen aşağı indim. Güvenlik görevlisini gördüm. Buradan bir kız geçti mi diye sordum. Geçmedi deyince, sinir krizi geçirdim. Çağatay’a vurdum. Kızın atladığı yerde değildim. Cinsel amaçlı herhangi bir şekilde temasım olmadı.”

PLAZADA ŞÜPHELİ ÖLÜM

Gazi Üniversitesi Tasarım Fakültesi Tekstil Tasarımı 2. Sınıf öğrencisi Şule Çet’in, çalıştığı işyerinde görevine son verildi. Çet, 28 Mayıs’ta konuşmak için işyerinin ortaklarından Çağatay A. ile Ankara’daki bir plazaya gitti. Şule Çet, Çağatay A’a ait 20. kattaki ofiste gece saat 04.00 sıralarında düşerek feci şekilde yaşamını yitirdi. Olay sırasında Berk. A’nın da ofiste bulunduğu belirlendi.

Şule Çet soruşturmasında yeni skandal: rapora yazmadı, deliller karartıldı!

Şüpheliler delilleri karartmış Ankara’da 20. kattan düşerek ölen Şule Çet cinayetinde yeni bulgular ortaya çıktı. Şüpheli Çağatay Aksu’nun kolundaki Çet’e ait tırnak izlerinin ilk muayenede rapora yazılmadığı ve evdeki içki şişelerinin de saklandığı anlaşıldı.Başkentte bir plazanın 20. katından şüpheli şekilde düşerek yaşamını yitiren üniversite öğrencisi Şule Çet’in (20) ölümü sonrasında şüpheliler tarafından delil karartıldığı ortaya çıktı. soruşturma kapsamında daha önce iki kez gözaltına alınıp serbest bırakılan ancak kamuoyunun tepkisi üzerine 3. gözaltıda tutuklanan Çağatay Aksu’nun kolundaki Şule Çet’e ait tırnak izlerinin ilk muayenede doktor tarafından rapora yazılmadığı ortaya çıktı. Şule Çet’in olaydan önce plazaya içinde içki olan poşetle girmesine karşın, olaydan sonra yapılan incelemede içki şişelerine rastlanmadı. Bu durum, dairede delillerin ortadan kaldırıldığını ortaya koydu.

Otopside çıktı

Şule Çet, 29 Mayıs 2018 tarihinde saat 05.00 sıralarında Çankaya’da bulunan Yelken Plaza adlı rezidansın 20. katından şüpheli şekilde düşerek hayatını kaybetti. Olay günü aynı dairede bulunan Çağatay Aksu ve Berk Akand, gözaltına alındı. İki kez nöbetçi mahkemeye çıkarılan şüpheliler, her ikisinde de hâkim tarafından adli kontrolle serbest bırakıldı. Ancak bu süreçte Ankara Adli Tıp Kurumu’nun hazırladığı otopsi raporu, gerçeği ortaya çıkardı. Rapora göre, Şule Çet’in cinsel saldırıya maruz kaldığına dair bulgulara rastlandı. Yine Çet’in tırnaklarında şüpheli Çağatay Aksu’ya ait doku örnekleri tespit edildi. Kanında “Uyumayı tetikleyen uyarıcı madde” ile vücudunda boğuşma izlerine de rastlanan Çet’in düştüğü iddia edilen pencerede kendisine ait parmak izine ulaşılamaması ise atılma şüphesini arttırdı.

Kolundaki iz rapora girmedi

Cumhuriyet, soruşturmayla ilgili yeni bilgilere ulaştı. Buna göre, Çağatay Aksu, olaydan sonra gözaltına alındığında sağlık kontrolü için hastaneye sevk edildi ve muayeneden geçirildi. Bu sırada Çağatay Aksu’nun kolunda boğuşma sırasında Şule Çet’in tırnaklarının izi vardı. Ancak doktorlar ve polisler bunu görmedi ve rapora işlenmedi. En önemli deliller arasındaki bu durum gizlendi fakat, sonraki süreçte açığa çıktı. Berk Akand ise suçlamaları kabul etmediğini belirtirken şunları iddia etti:

“Beni içmeye davet ettiler. Ben de oraya gittim. Onlar içerdeydi. Ben olay yerinde yoktum. Atladığını ve düştüğünü görmedim. Çağatay yanıma geldi. Kızın atlayıp gittiğini söyledi. Çağatay’ın elinin şiştiğini gördüm. Olayın vahim olduğunu anladım. Hemen aşağı indim. Güvenlik görevlisi gördüm. Buradan kız geçti mi diye sordum. Geçmedi deyince sinir krizi geçirdim. Çağatay’a vurdum. Kızın atladığı zaman yanında değildim. Ben kızla yan yana dahi durmadım.”

 Tutuklama cinayetten değil

Çağatay Aksu’nun tutuklama kararının da cinayet şuçundan olmadığı anlaşıldı. Ankara 2. Sulh Ceza Hâkimliği’nin Çağatay Aksu ve Berk Akand’ı tutuklama kararı da ortaya çıktı. Karar, iki şüphelinin cinayet değil, “Cinsel amaçlı cebir, tehdit veya hile kullanarak kişiyi hürriyetinden yoksun kılma, nitelikli cinsel saldırı” suçlarından tutuklandığı anlaşıldı. Kararda şüphelilerin kaçma ve delil karartma şüphesi olduğu ifade edildi. Karara göre Çağatay Aksu, kendisini şöyle savundu: “Üzerime atılı suçlamayı kabul etmiyorum. Mevcut video ve whatsApp yazışmalarından maktülün zorla yanımda tutulmadığı anlaşılacaktır. Maktülle cinsel amaçlı değil başka hiçbir şekilde yakınlaşmamız olmadı. Kız içeceği alkolü alkol dolabından kendisi alıp, poşeti kendisi taşıyor, biz onu zorla oraya götürmedik, zorla tutmadık. Hiçbir şekilde cinsel saldırıda bulunmadık.

Şişeler ortadan kaldırıldı

Şule Çet’in plazaya giriş görüntüleri de dosyaya girmiş, bunlar medyaya yansımıştı. Çet ailesinin avukatı Umur Yıldırım, görüntülerde Çet’in elindeki poşette içki olduğunu, ancak Çet’in ölümünün ardından polisin dairede yaptığı incelemede bu içki şişelerine rastlanmadığını belirtti. Çağatay Aksu’nun Şule Çet ile birlikte içki içerkenki görüntülerini sosyal medyada paylaşmasına karşın olay sonrasında bu şişelerin olmayışı delil karartıldığını ortaya koydu

ZANLILARIN İLK İFADELERİ

Çağatay A., ilk ifadesinde Şule Çet’in intihar ettiğini öne sürerek, “Kendisine engel olmaya çalıştım, atlarken tutmaya çalıştım ama başaramadım. Atlamasın diye tutuğum sırada parmaklarımda sıyrıklar oluştu” dedi.

Diğer zanlı Berk A. ise “Olay sırasında başka bir odadaydım. Neler yaşandığını bilmiyorum” ifadelerini kullandı.

“BURADAN ÇIKAMIYORUM, ADAM BANA TAKMIŞ”

Bu arada, üniversiteli Şule Çet’in gece saat 02.00 sıralarında arkadaşına “Buradan çıkamıyorum, adam bana takmış. Bırakmıyor, keşke gelmeseydim” diye mesaj attığı belirlendi.

Şule Çet’in otopsi raporunda, genç kızın cinsel ilişkiye zorlandığına dair bulgular yer aldı.

Boğuşma izlerini tespit edilen Çet’in el parmaklarının tırnak altlarında bir erkeğe ait dokular belirlendi.

Genç kızda DNA bulguları da çıkarken, kanında ise “Uyumayı tetikleyen uyarıcı madde” izine rastandı.

PENCEREDE PARMAK İZİ YOK

Öte yandan, Şule Çet’in düştüğü ofisin penceresinde genç kıza ait parmak izi bulunamadı.

ACILI BABA: KIZIMA BUNU YAPANLAR CEZALANDIRILSIN

Kızının ölümüyle birlikte büyük acı yaşayan baba İsmail Çet, otopsi raporuyla yıkıldığını söyledi.

Eşini, Şule daha 13 yaşındayken kaybettiğini dile getiren baba, “Ben ve ağabeyi sürekli onun yanında olduk. Şule’ye annesizliğini hissettirmemeye çalıştık. Çok akıllı bir çocuktu. Derslerinde başarılıydı. Bizim sözümüzden hiç çıkmazdı. Asi bir çocuk değildi. Kitap okumayı, yeni bir şeyler tasarlamayı çok severdi. Kendi sevdiği alanda okumak için Gazi Üniversitesi’ne gitti” diye konuştu.

Acılı baba, “Yaşananlar çok vahim. Tek isteğim kızıma bunu yapanın hak ettiği cezayı alması” dedi.

1.5 AY SONRA TUTUKLANDILAR

Zanlılar, olaydan yaklaşık 1,5 ay sonra tarafından yeniden gözaltına alındı.

Çağatay A. ile Berk A., çıkarıldıkları mahkemede “cebir, tehdit veya hile kullanarak kişiyi hürriyetinden yoksun bırakma” ve “cinsel saldırı” suçlarından hafta sonu tutuklandı.

Bir Şeyler Yazın...

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Optimized with PageSpeed Ninja